Polskie skarby narodowe

Polacy czasami patrzą z zazdrością na inne kraje, że te posiadają duże złoża surowców naturalnych.

Niesłusznie. Nasz kraj też się wyróżnia i ma wielkie bogactwa naturalne. Zobaczmy,czym możemy się pochwalić.

Węgiel kamienny

złoża naturalne

Polska jest na prowadzeniu, zaraz za Niemcami, jeżeli chodzi o wydobywanie węgla kamiennego. Rzecz jasna, przez to około 80% energii wytwarzanej jest w spalinowych elektrowniach. Budzi to sporewielkie strajki ekologów, z tego powodu stosowane są do polskich elektrowni najnowsze filtry hydrauliczne i wdrażane są zaostrzenia norm emisji CO2. Także w przyszłości jest prawdopodobne że Bruksela powiększy limity na kraje członkowskie wytwarzające dwutlenek węgla, przez co może dużo stracić nasz kraj. Jak na razie jednak nie ma innego wyjścia do momentu wybudowania elektrowni atomowej.

Sjenit

Nie tak drogi jak srebrny kruszec, to jednak nadal poszukiwany. Sjenit czy też kostka sjenitowa wykorzystywane są do wielu projektów, w branży budowlanej ale nie tylko dzięki czemu ma nabywców także za granicą. Przy okazji wykopywania sjenitu kopalnia wydobywa też kruszywo drogowe, na które w ostatnich latach z powodu wielu budów, tworzy się silnie zapotrzebowanie.

Miedź

Wydobywane są przez polską najpotężniejszą firmę KGHM. Polska ma ogromne złoża miedzi, której ceny na giełdach światowych w minionej dekadzie silnie zdrożały. Na dodatek podczas wydobywania miedzi uzyskiwane jest srebro. Po Indiach Polska jest drugim producentem tego metalu.

Są też inne rzeczy, o których można by wspomnieć. Węgiel brunatny nie jest tak kaloryczny jak zwykły węgiel, ale przez to jest o wiele tańszy a jego wydobycie jest prostsze ze względu na odkrywkową metodę wydobycia. Polska jest także sporym producentem wierzby energetycznej i innych roślin wykorzystywane są do produkcji biopaliw.

Źródło: sjenit.com.pl