Jak dbać o pomnik? Parę praktycznych porad na ten temat

Dowodem pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli, jest troska o należyty wygląd miejsca w którym spoczęli na wieki. Szczególnie przed Swiętem Zmarłych, wszyscy pragniemy dać świadectwo naszej pamięci. Sprzątamy zeschłe liście, zamiatamy, usuwamy chwasty i szorujemy płyty nagrobkowe. W jaki sposób umyć nagrobek, aby pięknie wyglądał i aby go nie zniszczyć, albo wręcz nie uszkodzić?

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Na ostateczną cenę nagrobka składa się wiele faktorów, to właśnie ich dobór decyduje o tym, ile w ostateczności jesteśmy zobowiązani zapłacić (sprawdź też: https://tborkowski.pl/). Znaczącym czynnikiem mającym wpływ na finalny koszt, jest wzór nagrobka i rodzaj kamienia, z jakiego ma on być wykonany. Nagrobki wzory to kwestia estetyki i indywidualnych gustów, ale także właściwości takiego materiału, wpływająca na odporność oraz łatwą pielęgnację.

W zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany został nagrobek, różne są metody jego pielęgnacji. Nagrobek – (odnośnik) z granitu, najbezpieczniej jest myć zwykłą, czystą wodą. Można do niej dodać parę kropel płynu do naczyń. Nie polecamy żadnych past, a już szczególnie tłustych czy żrących, ponieważ do powiechni przylepia się bród i kurz.

cmentarz

Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com

Chcąc dobrze można zniszczyć nagrobek. Nagrobki z lastrico wymagają więcej zabiegów, w związku z powyższym dobrze jest użyć pasty lub proszku do szorowania, po czym starannie spłukać wodą. Litery używane do napisów na grobach stosunkowo szybko śniedzieją. Toteż warto, w dniu wyboru, zdecydować się na litery dobrego gatunku, które po 5 czy 10 latach prezentują się równie dobrze. Jeżeli jednak ktoś ma na nagrobku litery zaśniedziałe, czy nieestetycznie ubrudzone, powinien potraktować je środkiem do metalu, czy dobrym jakościowo preparatem do czyszczenia liter na nagrobkach. Musimy jednak uważać, by preparat nie posiadał w swym składzie substancji tłustych ani żrących, ponieważ te z kolei mogą zniszczyć na trwałe sam nagrobek.

Jesteśmy zdania, iż człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim. Dlatego opieka nad miejscem spoczynku bliskich nam osób ma tak wielkie znaczenie.