Bezpieczna droga na stół – przydatne sprzęty

Przewóz żywności jest jednym z istotniejszych elementów łańcucha spożywczego przez wzgląd na pełnioną rolę. Firmy spożywcze korzystają w przede wszystkim z transportu drogowego przez wzgląd na jego mobilność oraz funkcjonalność. Z tej przyczyny warto przedstawić rozwiązania stosowane dla poszczególnych rodzai produktów spożywczych i rodzaje najczęściej występujących rodzai transportu.

zbiorniki

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Forma transportu powinna być właściwa do towarów, jakie mają być przewożone. Główne grupy obejmują produkty pochodzenia zwierzęcego, tj.: drób, mięso, jajka, nabiał czy artykuły mieszane, zawierające składniki pochodzenia zwierzęcego jak też produkty pochodzenia roślinnego, takie jak: mąka, syropy, ziarna zbóż. Podgrupa podziału artykułów obejmuje wyroby przemieszczane luzem, albo w opakowaniach jednostkowych ewentualnie zbiorczych. W zależności od grupy oraz podgrupy przewożonych produktów istnieją specyficzne wymogi, jakie powinny być spełnione, ażeby zagwarantować bezpieczeństwo żywności .Dość szczególną formą transportu jest przewóz mleka, gdzie przepisy definiują, iż w chwili dotarcia do zakładu przeznaczenia temperatura mleka nie może przewyższać +10°C.

Bardzo istotnym czynnikiem jest także utrzymanie odpowiedniej higieny cystern. Z drugiej strony specyficznymi wymaganiami obwarowane są ładunki w cysternach substancji o dużej gęstości to jest tłuszcze czy czekolada. W przypadku tego rodzaju towarów najważniejsze są wymagania producenta co do temperatury transportu a także zbiornik kwasoodporny – tak wgląda i działa pokazany tu. Takowe cysterny muszą być oznakowane w wyraźnie widoczny jak też nieścieralny sposób.

Zainteresowały Cię omawiane dane? Wejdź na nowy materiał (https://isl.pl/subpage/branza-oswietleniowa/) a z pewnością dowiesz się nowych rzeczy, które Cię zafascynują.

W przypadku artykułów pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj wykorzystywaną formą przewozu są izotermy jak też chłodnie.

Przedsiębiorca winien zgodnie z wymogami przepisów regulacji o artykułach pochodzenia zwierzęcego otrzymać numer weterynaryjny. Nadany numer weterynaryjny umożliwia prowadzenie działalności powiązanej z łańcuchem artykułów zwierzęcych.

Nie wahaj się! Jeżeli zaciekawiły Cię przeczytane treści, to na pewno bieżąca publikacja (http://www.sol-drogowa.pl/pl/sol-drogowa/o-soli-drogowej) na ów temat także Cię zwabi. Przeczytaj artykuł na ten temat.

Transport ze względu na właściwości towarów pochodzenia zwierzęcego jest w największym stopniu wymagającym. Powierzchnia produktów pochodzenia zwierzęcego jest podatną na fizyczne zanieczyszczenia z zewnątrz, jak również mikrobiologiczne związane z brakiem utrzymania właściwych warunków temperatury w trakcie załadunku bądź transportu.