Z jakiego powodu uszkodziła się turbosprężarka i co z tym uczynić?

Turbosprężarki wspierają pracę silników spalinowych już od bardzo dawna. Na początku stosowano je w samochodach ciężarowych, znacznie później użytkowane były one w pojazdach osobowych. W latach sześćdziesiątych XX w. w urządzeniach silnikowych pracujących na benzynę samochodów osobowych wykorzystane zostały turbosprężarki. Ich zadaniem jest wspieranie silnika. Obecnie nie ma auta osobowego, ani też ciężarowego, który nie jest wyposażony w turbosprężarkę. Jak każde urządzenie, również turbosprężarki mogą ulec zepsuciu.

samochód ciężarowy

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

Nie zawsze mimo wszystko konieczna jest jej wymienienie. W bardzo wielu sytuacjach możliwa jest regeneracja turbosprężarki samochodu ciężarowego. Możliwa regeneracja turbosprężarki samochodu ciężarowego będzie droga, nie w każdym przypadku opłacalne będzie więc oddanie jej do regenerowania – Z uwagi na wysokie koszty czasem korzystniej będzie zakupić nową. Na ile wysoki może być koszt regenerowania turbosprężarki zależne jest oczywiście od tego, co uległo w niej uszkodzeniu. Mniej zapłacimy przy regenerowaniu wtedy, gdy uszkodzone będą jej elementy wewnętrzne typu uszczelki oraz łożyska. Dużo wyższe koszty czekają właściciela pojazdu, gdzie został zniszczony uwzględniony w turbosprężarce wirnik. W tym wypadku koszty są tak wysokie, że regenerowanie może być nieopłacalne. Za uszkodzenia tego typu sprzętu jak turbosprężarki przeważnie winę ponoszą tylko użytkownicy.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na prezentowany wątek? To świetnie, gdyż po przejściu na stronę www (http://www.hurtopony.pl/ciezarowe.html) odnajdziesz interesujące dane, które Cię zaabsorbują.

Z pewnością za rzadka wymiana oleju będzie jedną z przyczyn uszkodzenia turbosprężarki. W samochodach z turbosprężarką olej musi być wymieniany również częściej niż zaleca to jego producent. Zepsucie turbosprężarki zazwyczaj może przydarzyć się również tym użytkownikom, którzy przejechaniu trasy odruchowo wyłączają silnik. Popełniane przez kierowców błędy w użytkowaniu pojazdu to najczęstsze powody awarii turbosprężarki. Może się także zdarzyć, iż ulega ona uszkodzeniu ponieważ w trakcie produkcji były popełnione określone błędy. Jest to jednak sytuacja spotykana stosunkowo najrzadziej.

części samochodwe

Autor: Official USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Page
Źródło: http://www.flickr.com

Inaczej na to, jak długo turbosprężarka w twoim pojeździe będzie sprawna w sporej mierze uzależnione jest głównie od tego w jaki sposób użytkujemy auto. Po pewnym czasie, regeneracja jest także konieczna jeśli chodzi o zaciski hamulcowe do ciężarówek. Oczywiście możemy nabyć komplet naprawczy i próbować samemu zdemontować zaciski hamulcowe do ciężarówek (zobacz: ), lecz gdy dostaniemy się do wnętrza zacisków może okazać się, że części podlegają wymianie. Ponadto, bardzo często koszty zestawów naprawczych są większe niż koszty usługi zleconej profesjonalnej firmie.