Funkcjonalna terapia EEG – Biofeedback – na czym polega i do jakich grup osób jest ona zwracana?

Terapia Biofeedback jest to nowoczesne badanie komputerowe, jakie może być wykonywane zarówno u ludzi dorosłych, jak także u dzieci. Dzięki tej metodzie przypuszczalne jest stwierdzenie harmonii czynności fal mózgowych, jest ona stosowana do leczenia wielu rozlicznych problemów medycznych i należy uznać, że metoda ta cechuje się istotnie dużą skutecznością.

psychologia

Źródło: http://www.sxc.hu/
Terapia biofeedback jest zalecana w szczególności dla osób, jakie są narażone na intensywny wysiłek, na przykład podczas nauki, mało tego mogą z niej skorzystać również osoby, które na co dzień żyją w wysokim stresie. Przy użyciu Biofeedback wolno także leczyć różnorodne rodzaje problemów psychologicznych, takich jak zaburzenia snu, lęki, zaburzenia zachowania czy też dysleksja, ponadto stosuje się ją także w przypadku zaburzeń psychosomatycznych, takich jak padaczka, tiki, uzależnienia albo długotrwałe bóle. Mało tego terapia ta wykazuje sporą efektywność w leczeniu adhd.

A jak zachodzi taka terapia? Mówiąc krótko w trakcie terapii do głowy pacjenta przyczepiane są dwie elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Fale te są porządnie wzmocnione poprzez komputer, który w trakcie ich przetwarzania wysyła komunikaty zwrotne. Równocześnie fale mózgowe pacjenta są też fachowo oceniane przez specjalistę, jakim jest neuroterapeuta.

terapia
Otrzymywane sprzężenie zwrotne to informacja, która mówi nam o tym, które fale mózgowe pacjenta przeważają w danym momencie. Co ciekawe fale te są dostrzegalne pod postacią graficzną, jako wideogra, którą wolno śledzić na monitorze komputera. Grą tą wolno kierować na podstawie własnego mózgu.

Ciekawią Cię różnego rodzaju branżowe wątki? Więc kliknij to (http://www.komacatering.pl/obiady-i-catering-dla-firm/) i przeglądaj nasze kolejne wpisy na ten temat. Liczymy na Twoją ocenę.

Jeżeli aktywność mózgu rośnie w czasie danego pasma częstotliwości fal mózgowych, wtedy „gracz” dostaje punkty jako nagrodę, jeśli z kolei narastają fale, które są niepożądane wtedy punktów nie dostajemy.

Ta oryginalna metoda pozwala na uczenie się nowiutkich rzeczy i rozwijanie bardziej pożądanych częstotliwości fal mózgowych. W zależności od problemu oraz jego złożoności zaleca się około 60 takich seansów, z których każdy trwa około 45 minut. Ciekawostką jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje współcześnie 10 zabiegów Biofeedback.