Czemu jakość jest tak ważna? Jakie istnieją przykłady stosowania dobrych praktyk?

Nieprzypadkowo mawia się, że ważniejsza jest jakość aniżeli ilość. Niechby nawet ktoś zaoferował całą masę produktów, jakie nie do końca nam odpowiadają, to my ostatecznie zdecydujemy się na jeden, sprawdzony, dobry jakościowo artykuł. Tak to często działa.

Wiadomo czego spodziewać się po naszym ulubionym artykule, więc często po niego sięgamy, kupujemy go, korzystamy z niego za każdym razem. Przez to też zyskują klienci, którzy wiedzą z czym maja do czynienia, jak i producenci, gdyż ich produkty są kupowane przez klientów.
Mamy tak naprawdę całkiem dużo certyfikatów, dzięki którym wiemy, iż dany produkt jest tym, który jest wart zaufania. Jednym z bardziej znanych certyfikatów i znaków jakości jest Iso 50001 (dowiedz się więcej). To dość nowa, międzynarodowa norma, która odnosi się do systemu zarządzania energią. Jest opracowana na podstawie europejskiego standardu EN 16001. Norma posiada zastosowanie dla różnych organizacji i to niezależnie od położenia, jak też wielkości albo branży. Do tego bierze pod uwagę przedsiębiorstwa, które stosują procesy energochłonne albo emitujące znaczne ilości gazów cieplarnianych. Inteligentne zarządzanie zasobami energetycznymi jest niezwykle ważnym elementem wizerunku firmy. W trakcie ostatnich dziesięciu lat w Polsce nastąpiły wielkie postępy w temacie efektywności energetycznej. Coraz większa liczba organizacji już aktualnie pełni ważną rolę w zwalczaniu efektu cieplarnianego, przy okazji minimalizując swoje koszty poprzez oszczędność energetyczną. Inną ważną normą jest certyfikat – fssc 22000 Globalgap. To odpowiedź na coraz idące do góry wymagania klientów. Podstawowym celem tego typu systemu jest gwarancja bezpieczeństwa produkowanej żywności w gospodarstwie. Zadanie tego typu jest realizowane poprzez gospodarowanie w sposób zrównoważony, zgodnie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej.

Certyfikat

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Produkty które takim kodeksem objęte muszą spełniać określone wymogi.

Nawozy muszą być używane w optymalnych dawkach, dobrze by było to w oparciu o analizy gleby oraz zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. Powinny być przechowywane w sposób, jaki zapewnia uniknięcie skażenia wód gruntowych. Jakość produktu natomiast gwarantują między innymi badania pozostałości środków ochrony roślin, jakie powinny być zrobione przez specjalizujące się w takich badaniach laboratorium.