Znaczenie cyklicznych wizyt u mechanika dla właściwej eksploatacji samochodów.

Regularne serwisy i wymiana zużytych części i podzespołów to konieczność, z której każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, jeśli będzie chciał długo i bezpiecznie jeździć. Samochody pracują w niekiedy bardzo trudnych warunkach, zwłaszcza na ulicach w Polsce, i ich podzespoły się przy tym będą zużywały. Oczywiście jest też cała lista elementów, które należy wymieniać cyklicznie, co pewien przedział czasu.

Fiat Grande Punto 1.4 Sporting 2008

Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jest się posiadaczem serwisowej książki, to tam powinien być spis wymaganych przeglądów, które powinny być w określonym czasie zrobione.

Czy masz ochotę na kolejne podobnie ciekawe wpisy? Jeżeli tak, to śpieszymy Cię poinstruować – kliknij i sprawdź tu dużo więcej.

Jeżeli ktoś książki serwisowej nie posiada, to może udać się do autoryzowanego salonu po porady, kiedy i co powymieniać, będzie mógł również odwiedzić zaprzyjaźnionego warsztatu. W każdym razie powinno się pilnować okresów wymieniania poszczególnych elementów, gdyż zaniedbanie tego może się skończyć awarią pojazdu, a niekiedy nawet niebezpiecznym zdarzeniem na drodze.

Każdy pojazd ma ustalone czasy, kiedy należy wykonać przeglądy i wymieniać pewne podzespoły, o tym powinien wiedzieć każdy, komu choć trochę nie jest obca motoryzacja. Co dwanaście miesięcy albo po przebyciu pewnej ilości kilometrów do zmiany będzie olej silnikowy, tu bezapelacyjnie trzeba także zmienić filtr oleju (np. ). Od niedawna producenci powiększają przebiegi między wymianami oleju do większej liczby kilometrów, ale wymaga to zastosowania specjalnych rodzajów olejów. Inne płyny można zmieniać nieco rzadziej, szczegółowy okres wymian dla różnych pojazdów może się różnić.

Posiadacze pojazdów z paskiem rozrządu powinni się za to pojawić w warsztacie po przejechaniu pewnej ilości kilometrów. Nie można tego zaniedbać, gdyż zerwanie paska kończy się przeważnie ciężkim uszkodzeniem silnika. Za to elementy takie jak klocki do hamulców czy ogumienie należy wymienić, gdy ich ulegną zużyciu. Mają one wpływ na bezpieczeństwo jazdy, i należyty stan techniczny ma duże znaczenie dla sprawnego jeżdżenia swoim samochodem. Specjalnie dla wielkich wielbicieli motoryzacji: kampery i przyczepy przyczepa zabudowana kempingowe na stronie