Wózki widłowe: co należy przeczytać na temat tych urządzeń?

Stosowanie wózków widłowych jest mimo wszystko potężne. Stosuje się je w różnych typach przedsiębiorstw. Często jednak spotkać je możemy w wielkich magazynach i przedsiębiorstwach o wielkiej powierzchni. Historia wózków widłowych rozpoczęła się na początku XX wieku. W obecnych czasach wózki widłowe produkowane są przez bardzo wielu producentów.

wózek widłowy

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Wózki widłowe (opony do wózków widłowych rodaco) dostępne są dzisiaj w wielu rodzajach, różnią się tak naprawdę typem napędu. Wyróżniamy pośród nich modele, które są napędzane napięciem generowanym przez akumulator, ale również napędzane silnikiem benzynowym bądź wysokoprężnym. Modeli z silnikami benzynowymi bądź wysokoprężnymi trzeba używać tak naprawdę na placu. Wśród wózków, które z pewnością niejeden z nas miał okazję widzieć w wielkopowierzchniowych marketach można będzie zaliczyć wózki standardowe. Ale są także modele wózków widłowych tak zwanych bocznych. Służą one jednak do przenoszenia dość długich elementów. Wykorzystanie wózków widłowych jest bardzo różne. Stąd ich producenci oferują także wózki, które stosowane są na świeżym powietrzu. Zdecydowana większość wózków widłowych składa się z ruchomego podestu. Ten podest spełnia rolę podnośnika. Konstrukcja tych modeli jest oczywiście przeróżne. Są wśród nich również takie, które mogą wznieść się na wysokość nawet kilku pięter. Wśród podestów znajdujących zastosowanie w wózkach widłowych można wyróżnić: teleskopowe, nożycowe i ramieniowe. Pierwszy rodzaj podestów jest w stanie przenieść konieczne elementy na sporą wysokość. Wózki widłowe, które stosowane są w magazynach to najczęściej wózki których napęd jest napięciem z akumulatora.

magazyn

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim maksymalnym udźwigiem. Nie da się ukryć, że tego rodzaju maszyny w ogromnym stopniu ułatwiają pracę pracownikom wielu branż, a w dużej mierze pracownikom zatrudnionych w ogromnych magazynach. Umieszczenie przez nich przedmiotów w wielu wypadkach na niemałej wysokości bez wsparcia wózka widłowego byłoby nieprawdopodobnie skomplikowane, a najczęściej wręcz nierealne. Aby móc pracować korzystając wózka widłowego konieczne jest zapisanie się i ukończenie ważnego kursu dla kierowców właśnie takich sprzętów.