Makaron w sałatce – czy rzeczywiście tuczy?

W okresie wakacji w naszej diecie panują dania lekkie oraz niskokaloryczne. Konsumujemy mniejszą ilość niezdrowych oleistych potraw, zamieniając je na przyjazne dla naszego ciała warzywa, owoce czy delikatne pieczywo.

sałatka grecka

Autor: www.SmakProstoty.pl
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Latem na polskich stołach wielokrotnie pojawiają się też sałatki oraz surówki. Jednymi z najczęściej przygotowywanych są sałatki z makaronu. Właściwie przyrządzone stanowią pożywny i niskokaloryczny posiłek, który na długo pozostawia uczucie sytości w naszym żołądku.

Sałatka z makaronem, wbrew powszechnej opinii, nie stanowi potrawy kalorycznej. W żadnym wypadku nie dzieje się tak z powodu obecności makaronu.

Kiedy będziesz zdania, że zaprezentowany w tym miejscu wpis jest wartościowy, kliknij tu, a przeczytasz więcej rusztowania modułowe analogicznych tekstów!

Zwłaszcza, jeśli zamiast pszennego, weźmiemy pełnoziarnisty Jest to bowiem komponent zawierający głównie węglowodany oraz białko. Poza tym podczas gotowania przyswaja on wodę, dzięki czemu trzykroć wzmaga swą masę. Jest jednakże zasadniczy warunek – sałatka z makaronem powinna być przyrządzona z pasty al dente. Wówczas nasz organizm przez dłuższy czas zamienia skrobię na glukozę, z racji na co uczucie sytości zostaje na dłużej.

Inaczej stan rzeczy wygląda w przypadku wzbogacania sałatki z makaronu wysokokalorycznymi dodatkami lub sosami. Najlepszym przykładem jest majonez. Sałatka z makaronem i majonezem nie będzie wartościowym pożywieniem, dlatego że bogata jest w dużo bezwartościowych, powodujących przybieranie na wadze kalorii. Nie zmieni tego nawet makaron przygotowany al dente. Sałatka z makaronem i majonezem może być spożywana tylko przez osoby nie borykające się z problemem tuszy i także niezwykle rzadko.

Sałatka tego rodzaju w wielu przypadkach zawiera gwiazdki z makaronu. Ze względu na niewielkie wymiary bardzo dobrze komponują się z pokrojonymi w kostkę warzywami, lub grillowanymi kawałkami mięsa. Gwiazdki z makaronu znakomicie pasują także do zup. Pewnie niejeden z nas pamięta takie z dzieciństwa szykowane przez mamę bądź babcię. Wtedy makaron wytwarzano najczęściej we własnym zakresie. Dziś ta praktyka odchodzi do lamusa, zaś kształty, odmiany i dodatki zawarte w makaronach przyprawiają o zawrót głowy.