Kowalstwo artystyczne – czym tak naprawdę jest to skomplikowane rzemiosło?

Kowalstwo artystyczne jest dziedziną rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Przedmioty te posiadają zarówno charakter użytkowy, jak również ozdobny. Kowalstwo artystyczne sięga swoją historią bardzo daleko. W starożytności stosowano już techniki kucia na gorąco. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy zajmowali się produkcją okuć do drzwi oraz do skrzyń.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W średniowieczu głównymi elementami ornamentacyjnymi w wytworach produkowanych tą metodą były motywy roślinne. W miarę upływu czasu zaczęły się pojawiać motywy zwierzęce oraz heraldyczne. Również rodzaj wykonywanych tą techniką przedmiotów się poszerzył. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych. Przez stulecia zajęcie to ewoluowało i ciągle się rozwijało. W pewnym czasie zaczęto wytwarzać bogate w ozdoby przedmioty z dziedziny sztuki użytkowej (dodatkowe info). Na dzień dzisiejszy również zawód ten jest bardzo popularny i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

Obecnie wyroby tego typu zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, zwykle są to bardzo oryginalne rzeczy o wysokim poziomie estetycznym.

Jeżeli jesteś otwarty na nowe dane na przedstawiane tematy, to przenieść się do portalu (https://www.hotelpanorama.pl/przyjecia/wesela/sala-art-deco), a odnajdziesz tam ważne wiadomości, które okażą się niezwykle potrzebne.

Poza wytwarzaniem krat i bram, pracownie takie tworzą także rzeczy mniejszych gabarytów, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. Pracownie te oferują nam obecnie bardzo rozmaite wzory, często wyszukane i wyjątkowe. Przedmioty takie bramy i kute ogrodzenia są bardzo kosztowne, ale także modne – z jednej strony objawia się tutaj tęsknota za złotym wiekiem sztuki rzemieślniczej, z drugiej są zrobione z twardych materiałów i stają się symbolem wieczności oraz solidności.

W ofercie tego typu zakładów znajdują się również wyszukane i wyjątkowo wyprofilowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (napisz maila).