Chyba każdy z nas miał w którymś momencie okazję zobaczyć ekipę energetycznego zakładu, która się zajmowała naprawianiem sieci energetycznej

Najważniejszym narzędziem pracy takiej ekipy jest podnośnik koszowy, czyli ulokowany na długim wysięgniku kosz, do którego wchodzą pracownicy i następnie całość podnosi się na zadaną wysokość. W przypadku sprzętu elektrycznego takie urządzenia muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, to znaczy muszą być odpowiednio odseparowane od pozostałych elementów maszyny.

podnośnik koszowy biały
Lecz tego typu podnośniki są stosowane przy większości prac na większej wysokości. Coraz częściej stosują je firmy które się zajmują zielenią do przycinania gałęzi, zaczęła je również wykorzystywać branża remontowa oraz reklamowa. W takich zastosowaniach nie musi się izolować kosza z platformą, co jest wymagane w energetyce, jednaj planując zakup czy wynajem podnośników należy zwrócić uwagę na ich należytą jakość. Ponieważ praca najczęściej odbywa się na kilkumetrowej wysokości, to każdy podnośnik koszowy musi spełniać odpowiednie normy.

Na rynku jest oferowanych wiele rodzajów podnośników koszowych, a wybór najlepszego powinien być uzależniony od oczekiwań i preferencji kupującego (więcej). Dużą popularnością cały czas się cieszą modele przegubowe, teleskopowe oraz łączące te dwa rodzaje. Dwie pierwsze odmiany posiadają sporo ograniczeń jeżeli chodzi o zakres pracy, najbardziej uniwersalny jest ostatni model, który umożliwia dostanie się w trudno dostępne miejsca i precyzyjne ustawienie platformy z koszem dokładnie w miejscu w którym się wykonuje prace. Tego typu podnośniki mają zasięg do kilkunastu metrów, zależnie od swojej wielkości i rodzaju zastosowanego podwozia.

Jeżeli zaciekawiła Cię ta strona, szybko sprawdź link parowanie cystern a poznasz o wiele większą ilość szczegółów, które z pewnością wywołają u Ciebie śliczny uśmiech.

Często są stosowane również podnośniki zwane nożycowymi, przy nich podniesienie platformy z koszem odbywa się przez rozsunięcie kilku złożonych elementów wysięgnika. Podnośniki opisuje szereg szczegółowych parametrów określających dokładnie, do czego można ich używać i jakie są ich warunki pracy. Planując kupno podnośnika na samym początku należy określić, do jakiego rodzaju prac będzie się go używać, i do tego dobrać model mający najlepsze parametry.

Poczytaj też – co warto wiedzieć o zabezpieczeniach przeciwpożarowych.