Super wyposażenie do doświadczonego stomatologa

Spora grupa dentystów po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na otworzenie swojego gabinetu dentystycznego i rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Jednak trzeba wziąć się do tego z głową, gdyż jest mnóstwo spraw, o jakich należy pomyśleć, a i koszty tego typu prac małe nie są.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Przede wszystkim trzeba rozpocząć od znalezienia odpowiedniego pomieszczenia na gabinet. Lokalizacja oczywiście będzie ważna, w okolicy powinien się znajdować parking dla klientów, a sam lokal powinien być położony w miejscu, do jakiego prosto dotrzeć. Można przyjąć, że na potrzeby jednego stomatologa w zupełności powinna wystarczyć powierzchnia kilkunastu metrów kwadratowych.

Musi się tam zmieścić niewielka poczekalnia, ubikacja oraz gabinet. Umeblowanie powinno być z materiałów łatwo zmywalnych, już na etapie projektowania bezwzględnie należy przypilnować tego, żeby meble i wyposażenie było zgodne z przepisami bhp. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i wszystko rozplanować pod nich, a także zadbać o bezpieczeństwo w samym gabinecie, stosując na przykład odporne na plamy materiały antypoślizgowe.

A odpowiedni sprzęt? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli stomatologowi to sterylizacja i odpowiedni autoklaw.

Po urządzeniu samego lokalu przychodzi czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu cenowa rozpiętość jest bardzo duża, lecz bez kwoty pięćdziesięciu tysięcy złotych raczej trudno myśleć o odpowiednich zakupach. Jednak nie warto robić tu zbyt wielkich oszczędności. Gabinet projektuje się pod kątem użytkowania przez kolejne kilka lat, i kupno urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę sprawi, że w dalszej przyszłości można będzie uniknąć jego koniecznej wymiany.

Podstawowym elementem wszystkich gabinetów jest jak wysłać fotele samochodowe stomatologiczny, na którym przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie przeważnie zintegrowany z panelem dentysty, na którym zamontowane są wszystkie wymagane przyrządy oraz urządzenia, takie jak na przykład ssak, piaskarka, kamera albo turbina stomatologiczna. Ważnym elementem wyposażenia gabinetu musi też być autoklaw, w jakim sterylizuje się używane przez lekarza narzędzia. Oczywiście warto także zakupić sporo potrzebnego wyposażenia, takiego jak na przykład turbiny, bakteriobójcze lampy albo lupy medyczne.