Gdzie mają zastosowanie zasady znane z zajęć fizyki

Niewielu z nas lubi zajęcia z fizyki w szkole, jakaś część z nas uważa fizykę za nudną. Tymczasem sporo maszyn a także przyrządów działa na ogromnie prostych zasadach o który uczyliśmy się w podstawówce albo w liceum, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu. Przykładowo schładzarka lub chłodnica samochodowa a również sprzęty których używamy praktycznie w każdym mieszkaniu. Takim przykładem może być chłodziarka albo grzejnik które funkcjonują na skutek różnicy temperatur pomiędzy dwoma środowiskami (powietrzem w pokoju a wodą w grzejniku). Takie sprzęty to tak zwane wymienniki ciepła.

góry

Autor: Mig Gilbert
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie kaloryfer czy inne urządzenie domowe (imbryk) to jedynie część możliwości. O wiele większe znaczenie mają przemysłowe wymienniki ciepła. Chyba najbardziej popularnym w ostatnim czasie sprzętem który wykorzystuje wymienniki ciepła są ekologiczne systemy, tak zwane pompy ciepła – wymienniki ciepła ukryte są pod ziemią i dzięki różnicy temperatur środowiska nagrzewają powietrze w domu.

Powstało wiele różnych rodzai owych urządzeń. Najczęściej stosuje się je w przemyśle spożywczym i np. w browarze – olbrzymie wymienniki ciepła służą do chłodzenia cieczy jaka na końcu procesu technologicznego stanie się piwem. Nawiasem mówiąc wynalazca chłodziarki zatrudnionym był do zaprojektowania instalacji schładzającej dla browaru. W mleczarniach częstokroć użytkuje się wymienniki ciepła (hmlnosewicz.pl wym.

Fascynuje Cię opisywany temat? Jeśli tak, to po przejściu na stronę www (http://www.autokasacjaklecko.pl/skup-aut-krajenka) odnajdziesz podobne ciekawe dane, których nie stracisz z pamięci długo.

ciepła oficjalna strona) płytowe. Wybór z reguły pada na ów wariant urządzenia dlatego, że są one niezwykle proste w czyszczeniu, a oczywista jest konieczność zachowywania sterylności w instalacjach fabrykujących produkty żywnościowe.

Kolejnym przemysłem w którym masowo wykorzystuje się wymienniki ciepła będzie sektor chemiczny. Wiele chemicznych procesów wymaga żeby substancje składowe były bądź chłodzone, bądź ogrzewane (nierzadko naprzemiennie), na przykład możemy tu podać najbardziej wydajne generatory azotu użytkujące różnice temperatur wrzenia rozmaitych gazów. Z pomocą generatora urządzenia uzyskuje się nadzwyczaj czysty gaz który wykorzystywany jest m.in. w rolnictwie. Wykorzystywany jest on również do wytwórczości okładzin meblowych a również materiałów wybuchowych.