Nauka to nie zabawa, to przejażdżka bez trzymanki, która w efekcie doprowadzi cię nie wiadomo dokąd

Zamykając liceum, co powiązane jest z męczarnią nad arkuszami maturalnymi i produktami ubocznymi po nieprzespanych nocach, nadciąga kolejny etap w życiu, nad którym powinieneś się zastanowić. Domagają się tego od ciebie rodzice, dziadkowie ,a może nawet ciocie z wujkami, ale niejednokrotnie przytrafia się, iż tak faktycznie nie wiesz jeszcze co w życiu chcesz robić i pierwszy strzał może stać się niecelny.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
W głównej mierze ograniczają nas przedmioty wybierane na egzamin maturalny, z tej przyczyny najlepiej już wcześniej zacząć rozmyślać jaka sfera nauki nas interesuje. Jest to nie lada wyzwanie, szczególnie, że jakiś czas temu popularne są kierunki wyspecjalizowane, jednak nie zawsze zapewniają nam dobrą pracę, chociaż w Polsce. Bez wątpienia najbardziej niezawodne są kierunki techniczne, nauki ścisłe, czy specjalności inżynierskie. Jednak, popularnością cieszy się także nieustająco prawo. Przez ostatnie kilka lat liczba osób uczęszczających na ten kierunek znacznie wzrosła. Teorii, opinii oraz rad co do trafnej decyzji jest tyle, ilu zainteresowanych. Mimo wszystko ważne jest, ażeby wykonywać, co się lubi. Toteż, jeżeli ktoś chciałby

grupa prawników

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

być kucharzem w Poznaniu, niech nim będzie, finansista w Zielonej Górze nie jest marnym wyborem, ważne jedynie na ile dojrzałym, natomiast prawnik – zajrzyj jak pomagamy w sprawach rodzinnych w warszawie – w Krakowie bez wątpienia przynależy do słynnych zawodów.

Jestem humanistą

Humanistom gorzej jest namierzyć godną pracę po studiach, jednak są konkretne nisze, w których powinni sobie poradzić. Z dokonanych badań wynika, że studenci kończący filologię czeską, kulturoznawstwo, lingwistykę, czy muzykologię uzyskali pracę natychmiast po obronieniu dyplomu.

Obrazuje to jak ważny kierunek, a jak specjalizacja. Na przykład, prawnik w Krakowie to żadna nowość, jednak jurysta ze specjalnością prawo wojskowe to już pojedynczy przypadek.

Nowe widoki

Należy również zwrócić uwagę na nowo otwierane kierunki. Wiele z nich tworzonych jest z myślą o wymaganiach zmieniającego się rynku pracy. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej proponuje geoinformatykę i fizykochemię, z kolei Uniwersytet Łódzki lingwistykę dla biznesu. Liczy się innowacyjność, więc mimo, że nie ma gwarancji powodzenia, opłaca się dokonać pogłębionych obserwacji czekających na nas szans.