Sposoby druku wykorzystywane w motoryzacji

Druk współcześnie rozwija się naprawdę dość szybko. Do niedawna drukowano tylko na czarno, później zastosowane zostały tusze kolorowe, a stare drukarki wymieniono na wielofunkcyjne urządzenia, zapewniające znakomitą jakość wydruków przy minimalnych kosztach.

Aktualnie jednak człowiek do dyspozycji posiada sporo nowych rodzajów druku, jakie są w stanie zrewolucjonizować naukę. Przykładem jest chociażby ceniony druk wodny. Służy on najczęściej do precyzyjnego robienia wszelkiego rodzaju wzorów na konkretnych powierzchniach. Takie wzory odznaczają się wysoką wytrzymałością. Z tego rodzaju drukiem nierozerwalnie związana jest hydrografik.

Jeden z trybów w drukarce

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Pod tym pojęciem ukrywa się grafika robiona techniką druku wodnego na powierzchni pokrytej odpowiednią folią – szczegóły. To właśnie wykorzystana folia decyduje o tym, jaki będzie wynik finalny. Współcześnie, takie rozwiązania dosyć często wykorzystywane są chociażby w branży motoryzacyjnej.

Innym, niezwykle popularnym rodzajem druku jest druk przestrzenny, inaczej określany mianem druku 3D. Pierwsze techniki, które stały się podstawą tego sposobu drukowania pojawiły się już w latach 80 ubiegłego wieku. Dziś, druk (zobacz https://tdruk.pl/druk-dtg/) 3D to duża nadzieja dla wielu dziedzin. Przykładem mogą być chociażby drukowane protezy. Proces jest szybki, mniej kosztowny, jako że wykorzystuje się wyłącznie jedno urządzenie i co najważniejsze – naprawdę dokładne, dzięki czemu proteza jest komfortowa i staje się znakomitą namiastką prawdziwej kończyny. Drukowanie przestrzenne daje szansę też na wydruk ażurowego gipsu, jaki nie tylko ciekawie wygląda, ale jest również naprawdę lekki, zapewniając wygodę noszenia. Na dodatek, jego wytrzymałość jest solidna, wobec tego doskonale usztywnia złamaną kończynę. Współcześnie drukować można z wykorzystaniem zaskakujących tworzyw, na przykład czekolady bądź cukru. Druk przestrzenny jest cały czas rozwijany, na rynku pojawiają się zaawansowane technologie cieszące się sporym zainteresowaniem. Dużo osób jednakże upatruje w tym rozwoju wiele zagrożeń, jak na przykład możliwość wydrukowania … broni. Aktualnie jednak drukarki 3D są dość kosztowne, tym samym niewiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Są za to doskonałą alternatywą i rozwiązaniem dla fabryk lub biur projektowych.