Postępuj z ustalonymi przepisami, czy to podczas sporządzania dokumentacji, czy w czasie nabywania sprzętu dla firmy

Prowadzenie własnej działalności biznesowej to ciągły wymóg postępowania według wyznaczonych przepisów i zasad. Dobrze jest doinformować się w tej kwestii, aby w każdej sytuacji wiedzieć, co trzeba robić i jak się do tego zabierać. Powinno trzymać się ściśle wyznaczonych zasad, bez względu na to, czy tyczą sporządzania dokumentacji, terminów wykonywania opłat i składek, czy też zakupu samochodu na użytek firmy. Dzięki temu udaje się unikać licznych komplikacji i nerwów.

Musisz sporządzić fakturę vat

W niektórych momentach czynni podatnicy vat są obligowani do wystawiania faktur vat, które stanowią potwierdzenie wykonania transakcji sprzedaży bądź wyświadczenia usługi. Dzieje się tak, kiedy klientem jest inna firma lub podatnik fizyczny, który zażąda przedstawienia faktury. Niedoświadczeni sprzedawcy czasami miewają trudności z tym, jak wystawić fakturę vat – kontynuuj. Dokument ten powinien być sporządzony w określony sposób, z ujęciem usługi lub charakteru sprzedaży, datą, ceną jednostkową, stawką vat, podatkiem, wartością brutto. Na fakturze powinny znajdować się także dane sprzedawcy oraz nabywcy, wraz z numerem Nip albo regonem. Faktura bywa oznaczona danym numerem i wykonywana w dwóch kopiach.

vat

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com


Nie wiem, ile to brutto

Chociaż obliczanie wartości netto oraz brutto nie jest skomplikowane, przy pośpiechu potrafi narobić wiele trudności i stać się źródłem pomyłek. Jeżeli musimy prędko coś przeliczyć, dobrą opcją okaże się kalkulator vat, czytaj to który można znaleźć w internecie. Wystarczy wprowadzić wartość netto albo brutto, obowiązującą stawkę vatowską, a następnie uzyskać wymaganą kwotę. To bardzo łatwe, szybkie, a także bezpieczne, więc nietrudno jest wyeliminować pomyłki.


Kupujesz pojazd dla firmy, dopilnuj, aby był odpowiedni

W wypadku kupna auta dla firmy kluczowym pojęciem jest homologacja – sprawdź mój blog. Termin ten powiązany jest z dopuszczeniem danej rzeczy do użytku, co powinno stanowić gwarancję, że jest ona bezpieczna i pewna. Homologacja samochodu zdecyduje o tym, że samochód spełnia określone wymagania względem kategorii pojazdów, który reprezentuje i zostaje dopuszczony do ruchu drogowego. W naszym kraju w zakresie homologacji auta dzieli się na dwie kategorie: M to kategoria dla samochodów zaprojektowanych do przewozu osób i ich ładunków, a N dla przewozu ładunku. Poszczególne kategorie są dzielone także ze względu na masę.