O czym winni pamiętać prowadzący działalność? Zbiór kilku ważnych informacji

Prowadzenie firmy nie jest prostym zadaniem. Przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, by być konkurencyjnymi, śledzić najnowsze trendy, mieć na uwadze pracowników, jak również spełniać szereg wszelkiego rodzaju formalności i zobowiązań wobec państwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi i postaramy się znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące wątpliwości przedsiębiorców w naszym kraju.

Płacenie podatków

Wielu przedsiębiorców zada sobie, w którymś momencie pytanie – do kiedy pit sprawdź kompletną propozycję pod adresem? Podatek od osób fizycznych pracodawca płaci zarówno ze względu na siebie, jak i za pracowników. Rzecz jasna, z chwilą, kiedy pracodawca to jednoosobowa działalność gospodarcza, a nie spółka. Spółka bowiem opłaca podatek CIT. Do dnia dwudziestego każdego miesiąca przedsiębiorca winien zapłacić za swój PIT oraz pracowników. Wyjątek jest wówczas, gdy przedsiębiorca opłaca podatek kwartalnie – jeśli jest taka opcja. Nierzadko zdarza się, że firmy zapominają o opłacie podatków, wtedy należy przygotować niezbędne korekty i opłacić odsetki. Z reguły to firmy księgowe mają za zadanie wyliczać i przypominać kierownikom o tym, że trzeba do konkretnego dnia opłacić PIT. Poza uregulowaniem PIT, firma powinna także opłacić podatek VAT. W tym przypadku termin obowiązuje do dwudziestego piątego dnia i także może być opłacany albo kwartalnie, albo po miesiącu.

pit

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Co z ubezpieczeniami?

Oprócz podatków, każdy przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS. Aktualne stawki zus sprawdź to są wyższe niż rok temu, nowelizacja następuje praktycznie co rok. Na te bardzo duże koszta pracy narzekają małe i duże firmy – muszą bowiem opłacać składki ZUS za siebie i pracowników, w dodatku odprowadzają podatek od dochodów wszystkich zatrudnionych, a ponadto także muszą opłacić VAT. Firmy mają również wiele innych kosztów stałych – za wynajmowanie biura, opłaty rachunków i tym podobne.

Wszystko to sprawia, że prowadzenie własnej działalności często staje się problematyczne i z tego względu wiele przedsiębiorstw upada po pierwszym roku, czy dwóch, gdy kończą się preferencyjne stawki ZUS – kliknij w źródło. Widzimy więc, że każdy z przedsiębiorców musi pamiętać o sporej ilości formalności, a przepisy systematycznie się zmieniają. Nie jest zatem łatwo prowadzić działalność, ale z drugiej strony, jeżeli robimy to umiejętnie, możemy liczyć na naprawdę wysokie zyski.