W jaki sposób przebiega proces cynkowania? Jakie zjawiska wtedy zachodzą? Z jakich etapów jest złożony?

Proces cynkowania to etapy wstępne, jakie mają poprzedzić bezpośrednie zanurzenie produktu ze stali w ciekłym cynku. W taki sposób może powstać mechanicznie trwała oraz nieprzepuszczalna powłoka, jaka chronić będzie materiał przed korozją.

Początkowy etap procesu to mechaniczne usunięcie niejednorodności, jakie znajdują się na powierzchni cynkowanego przedmiotu. Nieczystości, przykładowo piasek, początki korozji czy żużel, usuwane są za pomocą obróbki strumieniowo-ściernej. Mechanizm tego procesu polega na zlikwidowaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń z powierzchni wyrobu. Pomagają w tym ścierające materiały metalowe przy użyciu obiegu zamkniętego. podczas takiej obróbki strumień sprężonego powietrza wzbogacony w drobinki ścierne, kieruje się na powierzchnię poddaną oczyszczaniu. Zależnie od rodzaju stosowanego surowca ściernego, a także prędkości, z jaką uderza on w przedmiot, można uzyskać różne efekty wygładzenia, rozgrzewania czy deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W kolejnym procesie ocynkownia ogniowa zachodzi odtłuszczenie – ważna strona.

Ciekawi Cię przedstawiony materiał? Jeżeli tak, to bez zwłoki kliknij ten link – to rzeczywiście użyteczna propozycja (https://www.graulaw.eu/prawo-pracy/), która jest bardzo wartościowa.

Elementy stali zanim zostaną zanurzone w roztworze cynkowym powinny pozostać wolne od tłuszczu, a także innych elementów, do których należą substancje woskowate i oleje, które uniemożliwiają reakcję żelaza z cynkiem. Ten etap powoduje uzyskanie chemicznie czystej powierzchni, na niej powstanie stop stali z cynkiem. Kolejny etap cynkowania obejmuje trawienie nawierzchni. Dzięki temu możemy skutecznie ściągnąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza czy zgorzelina, jakie powstają w czasie walcowania jak i wyżarzania elementów konstrukcyjnych. Najbardziej znanym sposobem trawienia jest zanurzenie w kwasie solnym. Wytrawiona tak stal może przejść do ostatniej części, jaką jest topnikowanie.

Etap taki polega na włożeniu elementów ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku i amonu, przez to zapewniony jest odpowiedni przebieg reakcji chemicznych, które zachodzą podczas cynkowania. W sposobie suchym chlorek amonu to 15% roztworu, zaś w mokrej odmianie sole występują w proporcji 1:3. Zadaniem topników jest w związku z tym wyczyszczenie przedmiotów ze stali ze śladowych ilości tlenków, dzięki czemu skutecznie możemy zmniejszyć ryzyko utlenienia stali przed jej umieszczeniem w płynnej substancji cynkowej.