Dzięki środkom transportu możemy zjeść smaczny obiad i otrzymywać korespondencję od rodziny z całej Polski

Liczność i powszechna osiągalność środków przesyłu sprawiają, że na kuli ziemskiej można przemieszczać się z miejsca na miejsce praktycznie bez większych kłopotów. Powyższa kwestia tyczy się nie tylko przewozu zwykłych zjadaczy chleba, ale i produktów przeznaczonych na eksport. Mieszkając w Polsce jesteśmy w stanie przecież konsumować żółto-zielone banany i popijać je czerwoną herbatą, mimo że ani bananowce, ani krzewy roślin herbacianych u nas nie rosną. Zanim jednakże takie surowce trafią na nasze rodzime ławy, najpierw muszą zostać rozładowane z pokładów okrętów handlowych i przetransportowane do magazynów sklepów wielobranżowych w całej Polsce.

samochód

Autor: Vasconium
Źródło: http://www.flickr.com

Stosując wybrane kryterium, nazwijmy go „rodzajem środka przewozu”, transport krajowy możemy sklasyfikować na kilka grup: samochodowy, kolejowy, morski, powietrzny. W zależności od gatunku towaru umieszczonego na paletach i rozpiętości trasy, logistycy wybiorą ten najlepszy sposób przewozu.
Mimo wciąż utrzymujących się wygórowanych cen ropy, zapakowane tiry nie przestają ani na chwilę mknąć po naszych rodzimych ekspresówkach.klikajprzydatne informacjeKolorowe plandeki na przyczepach pozwalają kierowcom aut osobowych zorientować się, z jakiego miasta pochodzi i jaką nazwę nosi dana firma transportowa (zobacz ofertę w zakresie transportu krajowego). A w ciężarówkach transportowana bywa żywność: worki z mąką pszenną, kaszą jaglaną, palety z gruszkami czy powidłami śliwkowymi. Specjalne samochody chłodnie – ciekawe montaż chłodni warszawa-> http://www.cik-wisniewski.pl/ – z wyeksponowanymi agregatami obniżającymi temperaturę, przewożą mięso wieprzowe i ryby morskie, a samochody cysterny wypełnione są po brzegi świeżym, polskim, białym mlekiem.
Transport krajowy to także przewóz towarów za pośrednictwem kolei. Torami przewozi się towary ciężkie i w wielkich ilościach: węgiel kamienny do elektrowni i punktów sprzedaży opału czy ropę do rafinerii. A w olbrzymich wagonach znajduje się kruszywo na budowę i wapień do metalurgicznych pieców. Koleją przewozi się też korespondencję i wielkogabarytowe paczki z jednego końca kraju na drugi.
Transport wodny to przewóz skrzyń z dorszami, którymi załadowany bywa statek płynący z Gdyni do Szczecina, a w samolotach pasażerowie rodzimych linii lotniczych, czyli najczęściej turyści i menedżerowie, przemieszczają się z Katowic do Warszawy. Jak widać transport krajowy w znaczący sposób wpływa na wzrost komfortu naszej egzystencji, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Nawet tak prozaiczne czynności, jak jedzenie posiłku mają przecież związek z szeroko pojętą i typowo logistyczną tematyką.