Kilka przydatnych informacji o odlewaniu, czym charakteryzuje się odlewanie ciśnieniowe.

Odlewanie jest jedną z najstarszych metod obróbki najróżniejszych metali, znane było już przed kilkoma tysiącami lat. Obecnie dzięki bardzo dużej liczbie wykonanych badań daje ogromne możliwości, a ilość stopów na rynku o coraz lepszej specyfikacji cały czas dynamicznie wzrasta.
Przy pomocy odlewania wykonuje się przeróżne elementy, nawet z tak skomplikowanymi, jak silnikowe bloki.

światło - fiber laser

Autor: Groman123
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu przypadkach będzie to jedyna metoda na to, aby uzyskać pożądane kształty, gdyż albo będzie to niemożliwe przy pomocy dobrych obrabiarek, albo byłyby dużo większe koszty. Jedną z najpopularniejszych technik odlewniczych, wykorzystywaną w zasadzie od początku, jest odlewanie przy pomocy form. technika ta polega na tym, że przygotowywany zostaje wzór elementu zrobiony z wosku, a następnie obtacza się go odpowiednio przygotowaną masą, która po pewnym czasie robi się twarda. Po podgrzaniu wszystkiego wytapia się wosk, a potem do otrzymanej w ten sposób wlewa roztopiony metal, który zastyga we wcześniej przygotowanym kształcie.

mieszkania

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym bardzo popularnym sposobem robienia metalowych elementów jest odlewanie ciśnieniowe. Polega ono na tym, że formy są wypełniane pod wpływem wysokiego ciśnienia spowodowanego ruchem odpowiedniego tłoka. Ta technika cechuje się wysokim poziomem wydajności i dużą precyzją, przez co jest coraz bardziej popularna przy wytwarzaniu rozmaitych części. odlewanie metodą ciśnieniową przede wszystkim posiadają dobrą strukturę wewnętrzną, przez co cechują się doskonałymi parametrami mechanicznymi i wytrzymałościowymi. Odlewanie ciśnieniowe wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku metali nieżelaznych, takich jak aluminium, mangan czy miedź.
Jednak technika ta posiada pewne ograniczenia, a największą jej wadą są duże koszty.

Odlewnia aluminium (sprawdź aluminium szczotkowane – rathgeber.pl) chcąca produkować elementy wykonywane w taki sposób musi zakupić odpowiednie urządzenia i maszyny do profesjonalna odlewnia aluminium. Oprócz tego jakimś utrudnienie są powstające podczas odlewów naruszenia ciągłości struktury, które osłabić mogą element i wpłynąć na jego własności użytkowe.