Czym różnią się sprężyny progresywne od tradycyjnych?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie trzeba opowiadać, jaką funkcję pełni zawieszenie w aucie.

Konstruktorzy i naturalnie kierowcy chcą unowocześnić auta, poprawiając wygodę w czasie podróży. Sprężyny mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa pasażerów i spokój kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne pracują zdecydowanie inaczej niż zwykłe. Są mocno elastyczne i sprawnie dopasowują charakter pracy do konkretnej sytuacji. Wygoda jazdy zmniejsza się, jeśli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a tego typu rozwiązanie ma większość pojazdów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą strukturę: nie są równomierne, są zwężane, odstępy między zwojami też są zróżnicowane. W ten sposób nawet przy nietypowym zawieszeniu zwiększa się komfort jazdy.

Wybór nowoczesnych sprężynDla wielu ten model sprężyn jest za bardzo nietypowy i raczej nie wierzą w ich montaż. Twórcy samochodów jeszcze nie instalują tego rozwiązania w samochodach, dlatego sprężyny progresywne można kupić tylko jako dodatkowe części. Problemem może być to, że pojazdy są niestabilne przy zakrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie może zmieniać się zależnie od manewrów. Pojazd inaczej reaguje na skręty w różne strony, inaczej zachowuje się przy hamowaniu. Trzeba się wyczuć ich zachowania i nauczyć kontrolować samochód.

Autor: Opel

InstalacjaJeszcze jedną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest podział na część górną i dolną. Trzeba zainstalować je w serwisie, bo nie warto testować własnych umiejętności. Mechanik (mechanika samochodowa wrocław) ma zainstalować sprężyny w odpowiedni sposób, żeby mogły działać jak należy.

Poza tym normy są identyczne, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na tej samej osi.

Sprawdzanie sprężynOd razu można zwrócić uwagę, że systematyczne serwisowanie zawieszenia i zmiana sprężyn są niezbędne. Dobrze zrobić szczegółowy przegląd tuż przed zimą, żeby ustrzec się wypadków. Sprężyny korodują w niesprzyjających warunkach, a sól, do posypywania jezdni głównie im ma szkodliwe działanie.