Elementy służące do sterowania innymi obwodami stosowane we współczesnych układach elektrycznych

Nowoczesne elektryczne instalacje mają szereg podzespołów służących do sterowania pracą innych fragmentów układu. Jeśli w danym układzie będzie się znajdować przykładowo grzałka, silnik albo żarówka, to być może konieczne będzie użycie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki to elementy, jakie przeznaczone są do załączania fragmentów elektrycznego układu za pomocą innego układu sterującego.

Przewody elektryczne

Źródło: nadmorski24.pl
Typowy stycznik składa się z dwóch układów. Pierwszym z nich jest układ sterujący, do niego przekazuje informacje o sterowaniu wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód roboczy, do niego wpinane są końcowe odbiorniki, jakimi styczniki mają sterować.

Podstawową zaletą styczników jest całkowita izolacja tych dwóch obwodów, jako sterowanie najczęściej podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, przykładowo z przemysłowych sterowników, a obwód wyjściowy może sterować urządzeniami o dużej mocy i wysokich napięciach. Tekst: elektryczne styczniki. W stycznikach przeważnie wykorzystuje się elektromagnesy, elementy najlepszych producentów cechują się bardzo dużą wytrzymałością, sięgającą kilku milionów cykli.

Inną istotną rodziną elementów stosowanych w układach elektrycznych są różnego rodzaju zabezpieczenia. O bezpiecznikach odcinających prąd w przypadku, kiedy jego natężenie zostanie zbyt dużo przekroczone, każdy chyba kiedyś już słyszał. Lecz w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się także sporo innych tego typu elementów, które mają czasami bardzo specyficzne wykorzystanie.

Na przykład przy silnikach elektrycznych, gdy mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często wykorzystywane są silnikowe wyłączniki. Mają one bardzo dużą szybkość działania i zapewniają reakcję w czasie kilku milisekund, co w zupełności wystarcza, żeby uchronić czasami bardzo drogie urządzenia.

Kiedy będziesz szukać pokrewnych danych na wątek poruszany w niniejszym wpisie, to wejdź tu (http://crehler.pl/) – na pewno te artykuły także Cię zaintrygują!

Silnikowe wyłączniki instaluje się bezpośrednio w układzie zasilania silników, nie potrzebują one dużo miejsca i są bardzo proste w instalacji. W sprzedaży można znaleźć szeroką ofertę tego typu wyłączników, przeznaczonych do układów o zróżnicowanej mocy i poborze prądu.