Wygoda dla seniora, czyli odpowiednie mieszkanie dla osoby w podeszłym wieku. Jak powinien wyglądać, żeby nadawał się dla osoby w sędziwym wieku?

Wielu z nas stawiając własny dom projektuje go w taki sposób, ażeby móc w nim radować się komfortem i wygodą. Myśląc o starości, korzystnie w porę tak urządzić dom, aby poruszanie się po nim nie było problematyczne w przyszłości. Domy parterowe cieszą się w tej kwestii szczególnym uznaniem.

dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Na tego rodzaju rozwiązania stawiają jednocześnie ci, którzy wybiegają w przyszłość, jak i ci, jacy w swym domu mają zamiar mieszkać ze swymi rodzicami. Czemu to parterowe domy cieszą się największym powodzeniem w oczach tych, którzy poszukują wygodnego rozwiązania dla osoby w podeszłym wieku? Plusem takich domów jest tak naprawdę komfortowy dostęp do każdego z pomieszczeń. Brak schodów to wielkie udogodnienie, które osobom starszym pomaga bez obaw poradzić sobie z utrzymaniem domu w czystości i z poruszaniem się pomiędzy poszczególnymi pokojami. Podczas projektowania domu, który powinien służyć osobie starszej, trzeba też uwzględnić takie kwestie, jak brak progów czy pozbawione schodów wyjście na taras (układanie tarasu z deski kompozytowej) czy do ogrodu.

To sprawia, że nawet osoba mająca poważne trudności z poruszaniem się lub musi jeździć na wózku, nie będzie skazana na mieszkanie w zamkniętym domu. Domy parterowe jesteśmy w stanie też zaprojektować taką metodą, ażeby otwory drzwiowe gwarantowały swobodę poruszania się nawet osobom korzystającym z wózków lub chodzików – więcej projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym. Takie typowe kwestie mogą się dla seniorów okazać wielkim ułatwieniem i sprawić, że parterowe domy staną się dla nich wygodnymi oraz przyjaznymi miejscami do życia. Najbardziej udane projekty domów parterowych zawierają właśnie te wszystkie konieczne warunki, które zapewniają bezstresową starość. Coraz większa ilość firm budowlanych stawia tego rodzaju domu – polecana strona .

Własny dom

Autor: PLANNJA
Źródło: PLANNJA
Ma to bardzo określone uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ społeczeństwa są coraz bardziej stare i niezbędne jest już dzisiaj o tym myśleć. Czyli tworzyć aglomeracje miejskie, domostwa i inne istotne miejsca w ten sposób, żeby starsze osoby mogły z nich bezstresowo korzystać. Należy znać określone warunki i wymagania, ażeby zaprojektować miejsca w zgodzie ze wszystkimi takiego typu normami. Miejmy na uwadze bowiem, iż każdy z nas będzie w tym wieku, więc takie plany są z korzyścią dla każdego z nas.