Współczesne sposoby izolacji termicznej.

Z uwagi na zjawisko, iż Polska mieści się w umiarkowanym klimacie obmyślając konstrukcję budynku mieszkalnego powinniśmy uwzględnić w jego schemacie dobrą izolacje cieplną. Izolacja taka powinna strzec mieszkańców budynku zarówno przed ziąbem w czasie mroźnych zim, ale także przed upałami, w trakcie parnych letnich dni.

Następną przesłanką są rzeczy ekonomiczne, odpowiednio dobrana i wykonana izolacja termiczna zezwoli użytkownikom poczynić poważne oszczędności w okresie grzewczym, bo dobre ocieplenie budynku zminimalizuje kwestie straty ciepła. W ostatnich latach furorę w kwestii ociepleń (ocieplanie pianką) mieszkań robi izolacja pianką PUR.

budowa

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

Spośród pianek PUR poleca się piankę o prostej strukturze (tzw. lekką) jak również piankę o zamkniętej strukturze (tzw. ciężką). Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa, zawiera w swojej budowie przeważająca ilość komórek otwartych, dzięki czemu „oddycha”. Pozwala to na utrzymanie miłego środowiska w mieszkaniu. Para wodna cyrkulująca w powietrzu (będąca wytworem złej wentylacji) nie skrapla się na jej powierzchni i nie powoduje stworzenia się pleśni. Ten gatunek jest doskonały do nagrzewania i wygłuszania poddaszy użytkowych, nie tylko z uwagi na swoją paroprzepuszczalność. Masa pianki lekkiej to ok. 12kg/m³ (ciężkiej to od 30-60kg/m³), nie obciąża w takim razie ona struktury, a sztywniejąc również ją wzmacnia. Piana PUR nakładana jest przez hydrodynamiczny natrysk, co zezwala na wypełnienie wszystkich trudno dostępnych punktów. Jest to zasadnicze ze względu na trudne kształty konstrukcji dachowych. Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa nie przydaje się, ze względu na swoje cechy, do ocieplania fundamentów (możliwość chłonięcia wody, brak wytrzymałości na ściskanie).Pianka zamknięto-komórkowa obejmuje komórki zamknięte (przynajmniej 90% takich komórek w zależności od przeznaczenia). Jej gęstość będzie się wahać od 30-60kg/m³. Ten typ pianki ze względu na duża gęstość, zamknięte komórki, niską paro przepuszczalność i dodatkowo dużą odporność na zgniatanie nadaje się znakomicie do termo oraz hydroizolacji równych dachów i stropodachów, ścian, fundamentów, budynków inwentarskich, chłodni itp.

budowa domu

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Podsumowując, izolacja pianką PUR (Izolacje Piankowe – izolacjepiankowe.com.pl) z uwagi na wysoką jakość utworzenia i koszty zainstalowania będzie wypierała wykorzystywane do tej pory systemy termoizolacyjne.