Wielkoformatowe ekrany pokazujące reklamy w mieście- w jaki sposób przekształciły miasto?

Wielkoformatowe ekrany, zauważalne w każdym większym mieście, na koncertach, imprezach masowych, a także w sklepach. Stają się właściwością i cechą rozpoznawalną nowoczesnych miast.

Kto z nas nie kojarzy sławetnego placu w USA- Times Square. Kojarzy się on nam głównie z przelewającej się przezeń cały dzień ferii kolorów, chwytliwych sentencji i haseł nęcących nas do kupna nowego, rewolucyjnego produktu. To właśnie telebim stał się w obecnej dobie integralną częścią wystroju miast.ogrodzenia (więcej Anotis z Wrocławia)

Telebim led

Autor: FlexVision.pl
Źródło: FlexVision.pl

Wyświetlacze takie są szczególnie wygodne- zapewne dlatego osiągnęły dużą popularność. Są one wykonane w konstrukcji modułowej, gdzie każdy poszczególny ekran LED (więcej na tej stronie) można skupiać ze sobą, aranżując rozmaite powierzchnie- i nie mowa tutaj wyłącznie o powierzchniach płaskich. Wyświetlacze można spajać ze sobą na powierzchniach wklęsłych, czy wypukłych, okrągłych i prostokątnych. No dobrze, powiedzą niektórzy- ale w jaki sposób one niby są lepsze od tradycyjnych billboardów? Wszak na tamtych też można pokazać ładną, kolorową, przykuwającą oko ilustrację. Jasne, jednak na tradycyjnej tablicy nie pokażemy ruchu, nie zastosujemy w naszej reklamie animacji – niczym znana każdemu reklama w TV.

Poza wieloma wartościami, telebim ma tymczasem też cechy, które niektórzy mogą uznać za wady. Najważniejsze ukazują się po zachodzie słońca- chodzi o nad wyraz intensywny charakter pokazywania obrazu. Żeby ekran led mógł wyświetlać wyrazisty obraz w trakcie dnia, jego intensywność świecenia musi być lekko większa, niż w, chociażby, telefonach komórkowych. Wie o tym chyba każdy, kto starał się w słoneczny dzień dojrzeć coś z ekranu swojego telefonu. To co niezbędne w ciągu dnia, po zmroku może czynić, że ekran postawiony przy arterii będzie miał negatywny wpływ na bezpieczeństwo lub wygodę podróżowania.

Prawo zostało już pod tym względem ukonkretyzowane i określa gdzie i w jakich odległościach można stawiać takie reklamy. Ale może to i dobrze, że są jasne, w środku nocy wyświetlacz nadprogramowo doświetla ulicę. No i dzięki niemu miasto jest nieco bardziej kolorowe.