
Minerały zgromadzone w kolekcji mogą też tworzyć interesującą ozdobę w domu. W mieszkaniach można także wykorzystać ogromne geody minerałów, które mogą stać na podłodze w salonie. Tego rodzaju kamienie są ogromnie drogie, jednak będą stanowić niezwykle efektowny element, przyciągający wzrok gości. Oprócz funkcji ozdobnej kamienie szlachetne wykorzystywane są także w rozmaitych dziedzinach przemysłu, na przykład diamenty używane są do wytwarzania najwyższej jakości pił i ostrzy. Do bardzo wytrzymalych minerałów należą także szafiry.
Giełdy minerałów
Miłośnicy minerałów i kolekcjonerzy mogą się spotkać i podzielić doświadczeniami przy okazji różnorodnych imprez i wydarzeń. Zaliczają się do nich giełdy minerałów, organizowane w rozmaitych miastach, czasami cyklicznie. Na najbardziej znaczących z tych giełd można znaleźć nawet do paru tysięcy wystawców i sprzedawców. Na wydarzeniach takich można zazwyczaj oglądać kosztowne kamienie z całego świata, także jednostki unikatowe.
Najcenniejsze minerały
Ogólnie spośród wszystkich znanych na Ziemi minerałów są takie, których wartość jest szczególna. Zaliczaja się do nich chociażby takie jak wspomniany już diament, ale też szmaragd i wiele innych. Kamienie tego rodzaju zazwyczaj są niezwykle kosztowne, więc niewielu ludzi na nie stać. Ich wysoka cena wynika przede wszystkim z rzadkości, ale uzależniona jest także od jakości danego kamienia, ocenianej przez doświadczonych mineralogów. Bardzo cenione są też naturalne perły, które nie są minerałami, lecz produktami małż występujących w oceanach. Ich koszt również bierze się z rzadkości występowania, ale również z trudności, jakich przysparza wydobywanie pereł – sprawdź ofertę.