O czym musimy pamiętać dobierając opony do auta? Czego bez watpienia nie robić

Wiele aut jest fabrycznie przygotowana do zużywania więcej niż jednej wielkości opon. W praktyce w części przypadków możliwych do użycia opcji jest dużo więcej, co nie znaczy, że przy doborze ogumiania obowiązuje dowolność i że każda zmiana korzystnie będzie wpływać na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Od czasu do czasu może się zdarzyć, że chęć zmiany wielkości opon dyktowana jest małą dostępnością lub wysoką ceną opon w nietuzinkowym rozmiarze. () Tego rodzaju zmiany (należy je jednak konsultować z ekspertem) powodują na pewno znaczniejsze lub mniej znaczne zmiany możliwości auta.

znaczniejszy profil opony wiąże się z poprawą wygody, ale niewielką stabilnością samochodu na szybko przejeżdżanych zakrętach; węższe opony mogą określać nieco dłuższą drogę hamowania, ale np. bardziej komfortowe prowadzenie auta w koleinach podczas deszczu.

Wybierając opony, warto pamiętać o tak zwanych indeksach nośności i prędkości. Jeśli opona (tło_20_10_2020) jest opisana 195/65 R15 91H, to: „195” będzie oznaczać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności określa największe obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości określa największą dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu pokazywanym przez indeks nośności. Nowe opony

Kombinacja tych dwóch wskaźników to nic więcej jak wyznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia wynikające z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa minimalne wymagania w tej kwestii, więc trzeba się ich trzymać.

Z pewnością nie warto kupować opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeśli nasz samochód wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o wysokim indeksie prędkości są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, mogą być też trochę sztywniejsze od opon o niskim indeksie. Podsumowując, najlepiej, jeśli kupując opony, wybieramy jeden z rozmiarów polecanych przez twórców samochodu. Wszelkie odstępstwa, chociaż często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowywanie się samochodu. Zmieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.