Obrabiamy stopy i co? Doceń doniosłość obróbki metalu!

Na co dzień nieczęsto zdajemy sobie sprawę, jak dużo rzeczy dookoła nas zaistniało dzięki temu, iż nasza kultura potrafi obrabiać metal. Nawet dębowe meble egzystują w pewnym sensie z tego powodu, że ktoś poprzednio wykonał jakąś sposobną formę czy też przyrząd.

hartowanie indukcyjne

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
domy

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
odlewnie aluminium

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc powstają owe formy?
Wszystko oczywiście jest zależne od tego, z jakiego metalu czy też stopu metali zostaną sporządzone (wybierane hartowanie indukcyjne). Na przykład odlewy z brązu, czyli stopu miedzi z Sn, mają użycie przede wszystkim w sztuce. Utworzone w ten sposób drobne elementy dodatkowo sprawdzają się w sektorze przemysłowym, aczkolwiek sporadycznie się je stosuje. Nagminnie używane są tymczasem odlewy z aluminium. Produkuje się je w formach z piasku albo poprzez odlewanie kokilowe, jakie jest nieco bardziej zawodne i posiada zastosowanie przede wszystkim przy odlewach seryjnych. Odlewnie aluminium proponują zazwyczaj nie wyłącznie samo odlewanie, ale i wstępną obróbkę (szybkie odlewnie (zobacz odlewy z brązu) aluminium). Tego typu zakładów jest u nas niewiele, ale działają bardzo energicznie.
Odmienną kwestią jest utwardzanie wykonanych wyrobów. Tu zazwyczaj nie idzie już o same formy, lecz o skończone towary, które będą pracować w drażliwych warunkach, na przykład w środowisku ciernym. Utwardzanie polega, ogólnie rzecz ujmując, na nagrzaniu metalu i natychmiastowym oblaniu go płynem roboczym, tak aby maksymalnie go schłodzić.

W tej chwili systematycznie stosuje się tzw. hartowanie indukcyjne, w którym do rozgrzania dochodzi z powodu prądu zmiennego, emitującego pole elektromagnetyczne. Daje ono możliwość utwardzenia wytypowanego kawałka artykułu, co oszczędza czas i pieniądze. W taki sposób hartuje się na przykład wszelkie zębatki.