Co to znaczy prefabrykacja rurociągów: poznaj się z metodami przygotowania rurociągów do użycia w przemyśle, etc

Rury, jako wspaniały element konstrukcji o tysiącach zastosowań, mają jedną małą niedoskonałość. Otóż wielu przedsiębiorstwom brakuje sprzętu, dzięki której rurociągi mogłyby zostać odpowiednio przygotowane do użycia. Na czym tak właściwie opiera się przystosowanie rur do wykorzystania w różnego typu przemysłach?

Rurociągi w fabryce

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko, co pragniesz wiedzieć o obróbce rur
Żeby móc wykorzystać rury (zobacz szczotkowanie stali nierdzewnej) do różnorakich konstrukcji, należy najpierw właściwie je przyszykować. Prefabrykacja rurociągów, bo o tym tutaj mowa, to nic innego jak obróbka cieplna, cięcie mechaniczne i wyginanie, spawanie czy znakowanie rur, tak aby następnie można je było zamontować we wskazanym miejscu. Cały ciąg prac, które w rezultacie umożliwią bezproblemowy montaż konstrukcji stalowych. Zastosowanie odnajdują na statkach bądź w przemyśle petrochemicznym, przemyśle wydobywczym, platformach wiertniczych, etc. Czyli jak się okazuje – mają szereg zastosowań. Przedsiębiorstwa trudniące się prefabrykacją rurociągów gwarantują także w swojej ofercie badania techniczne, mające na celu sprawdzić wartość tworzywa, z jakiego zrobiona jest rura, a także sprawdzić jej odporność. Naturalnie w trakcie prac, zastosowane rozwiązania są tak przemyślane aby nie naruszały rurociągów poddanych prefabrykacji.

Niektóre z sposobów prefabrykacji rurociągów
Wartą odnotowania procedurą jest gięcie łuków w 3D. Dzięki niej istnieje możliwość stworzenia wyjątkowo nietypowych łuków. Odznacza się ona wysoką dokładnością w odwzorowaniu wskazanego kształtu geometrycznego. Następną z procedur możliwych do zastosowania jest obróbka cieplna (). Polega na wielkim dwu-trzonowym piecu, który jest elektryczny i jest tak zbudowany, by istniała możliwość kontrolowania wsadu w nim włożonego. Jest to możliwe dzięki monitorowanemu ochładzaniu wsadu poprzez wymuszony obieg zimnego powietrza czy umieszczenie go w zbiorniku wodnym. Cały tok obróbki jest dokładnie monitorowany, by mieć pewność, że zostaną osiągnięte właściwe własności mechaniczne. W zależności od potrzeb klienta, rurociągi mogą być poddane czyszczeniu strumieniowo-ściernemu. Bieg tej czynności jest relatywnie łatwy do zrozumienia. Produkty, które mają być wyczyszczone, umieszcza się w profesjonalnych komorach. W owych pomieszczeniach materiał jest wystawiany na działanie wybranego ścierniwa. Często jest sposobność gładkiej zmiany typu ścierniwa.