Jakie są główne obowiązki właściciela auta, żeby można nim było jeździć po ulicach.

Jazda swoim autem po ulicach i drogach będzie się wiązać z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim konieczne jest, żeby pojazd był w dobrym stanie, ma to znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowania, ale także dla bezpieczeństwa kierującego i pozostałych uczestników ruchu. Szczególnie istotne jest to przy takich podzespołach, jak światła czy hamulce, ewentualne zaniedbania w tej kwestii mogą się skończyć bardzo poważnie.

Praktycznie każdy samochód sól workowana powinien raz na rok przejść obowiązkowe badania techniczne, a jako potwierdzenie wbijana jest pieczątka diagnosty. Jeśli w czasie przeglądu znajdzie się usterki które mogą mieć wpływ na bezpieczną jazdę, to należy je naprawić i ponownie się zgłosić na stacji diagnostycznej. Na dużej części stacji diagnostycznej drobne części do ciężarówek przykładowo takie jak żarówki są dostępne, więc w razie czego można coś takiego kupić i założyć na miejscu. Zobacz grupadbk.com/dbk-group/beneparts/. Jeśli awaria będzie poważniejsza, to niezbędna będzie wizyta w jakimś warsztacie, gdzie będzie naprawione wszystko co potrzeba.

ciężarówka

Autor: Ingy The Wingy
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym warunkiem jeżdżenia samochodów po drogach jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dobrowolne i obowiązkowe, każdy z kierowców musi mieć wykupioną co najmniej obowiązkową polisę OC. W przypadku jakiegoś wypadku czy uszkodzenia innego pojazdu chroni ona poszkodowanego przed stratami finansowymi. To z tej polisy właśnie będzie wypłacone odszkodowanie umożliwiające naprawienie pojazdu po zdarzeniu. Brak wykupionego ubezpieczenia może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Pod tym adresem szybko uzyskasz pomoc: ubezpieczenia komunikacyjne.

Przede wszystkim w razie kontroli będzie trzeba zapłacić parę tysięcy złotych za jego brak, a poza tym policja zapewne skonfiskuje dowód rejestracyjny. Dużo bardziej poważnie wyglądać to będzie jeśli się spowoduje jakiś wypadek. Wówczas koszty naprawy trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni, a przy droższych samochodach mogą one wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Polisę OC wykupuje się na jeden rok, więc trzeba pamiętać o jej regularnym przedłużaniu.