Opis mało popularnych typów materiałów, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

W różnego rodzaju maszynach i urządzeniach wykorzystuje się sporo surowców oraz materiałów, jakie nie są popularne w zastosowaniach domowych.

Jednak przemysł (zobacz także filtr patronowy) bardzo intensywnie z nich korzysta, gdyż potrzebuje pewnych, niezawodnych rozwiązań. Przykładowo do wielu układów hamulcowych stosowane są niezwykle wytrzymałe i trwałe taśmy tkane , które dają duży poziom niezawodności w maszynach, w których się ich używa. Tego typu taśmy używa się przede wszystkim w hamulcach bębnowych, w jakich kwestia skuteczności jest jednym z najważniejszych parametrów. Do ich produkcji stosuje się przędze najwyższej jakości, a same produkty spełniają wysokie normy jakościowe. Tym sposobem używać ich można nawet w takich zastosowaniach jak górnicze szyby, w jakich nie będzie miejsca na żadne połowiczne rozwiązania.
deformacje

Autor: Mike Beauregard
Źródło: http://www.flickr.com
izolacja

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com
W dużej ilości przemysłowych zastosowań wykorzystywane są również najróżniejsze płyty. Dość powszechne przykładowo są płyty gambit do uszczelnień, posiadające wysoki poziom wykonania i parametry które pozwalają na pracowanie w bardzo różnych warunkach. Tego typu płyty robi się z mieszanin rozmaitych włókien, kauczuków i odpowiednich spoiw, dzięki czemu da się ich parametry dostosować do potrzeb. Dużym zainteresowaniem wśród konstruktorów zaczęły się również cieszyć płyty tekstolitowe

Tekstolit uważany jest za jeden z ważniejszych materiałów do konstrukcji, od wielu lat bardzo ceniony za swoje parametry. Cechuje się on na przykład możliwością pracowania pod dużymi obciążeniami, a jednocześnie łatwo się go obrania.