W jaki sposób nasze myślenie o przechowywaniu żywności zostało zrewolucjonizowane przez współczesne wynalazki

Magazynowanie żywności, a zwłaszcza towarów łatwo psujących się, od stuleci było wielkim wyzwaniem dla ludzkości. U zarania dziejów musiano po prostu skonsumować wszystko natychmiast, czyli zaraz po upolowaniu zwierzyny, a ewentualnymi resztkami uraczyć drapieżniki. Potem poznano konserwujące właściwości soli kamiennej, a w dawnych dworkach szlacheckich cześć towarów magazynowano w chłodnych piwniczkach albo obkładano je lodem.

izolacje.gda.pl/pl/chlodnictwo-przemyslowe,15

Autor: Offutt Air Force Base
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście istnieją również inne metody przedłużania trwałości jedzenia, a do nich z pewnością należałoby wliczyć np. kiszenie, ale w tym artykule skoncentrujmy się jedynie na kwestii parodniowego bądź nawet kilkunastogodzinnego składowania różnego typu łatwo psujących się pokarmów.

Wynalezienie chłodziarki oraz zamrażarki zupełnie zmieniło nasze życie. Po części mogliśmy stać się nieco bardziej zgnuśniałymi, gdyż nie jesteśmy zmuszeni poświęcać czasu na pracochłonne obrabiane produktów spożywczych. Po powrocie z wielkich sprawunków w hipermarkecie, wystarczy wypakować wędliny czy sery białe z siatek, a później poukładać je na półkach lodówki. W ten sposób przyrządzanie dań staje się tak samo proste, bo wystarczy otworzyć drzwi owej chłodziarki i wyciągnąć wszelkie produkty potrzebne do obiadu.

Nie inaczej sprawa się ma w przypadku sklepów, które także muszą szczególnie zatroszczyć się o świeżość, a co za tym idzie, jakość oferowanych w sprzedaży wyrobów. Jednak w przypadku przechowywania łatwo psującej się żywności na masową skalę, trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że rozmiary lodówek też muszą być odpowiednio wielkie. Świetnie wiedzą o tym posiadacze ogromnych sklepów z wyrobami masarskimi, którzy pragną jeszcze bardziej powiększyć asortyment towarów, bywają zmuszeni wpisywać w Google frazę komory chłodnicze Warszawa – sprawdź komory chłodnicze – CiK Wiśniewski, żeby na obszarze stolicy znaleźć sprzedawcę takich urządzeń.

Można byłoby zaryzykować tezę, że wzrost popularności chłodziarek oraz zamrażarek w pewnym stopniu przyczynił się do poprawienia stanu higieny. Jeszcze 50 lat temu na rynkach sprzedawano surowe mięso i to nawet w największy skwar. Chociaż i teraz można jeszcze spotkać takich sprzedawców, to jednakże większość łatwo psującej się żywności >> badania żywności kupujemy w sklepach, gdzie takie produkty leżą na regałach długich chłodziarek. A hasło komory chłodnicze Warszawa robi karierę pośród przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć w mieście stołecznym kolejną hurtownię z wyrobami wędliniarskimi bądź mleczarskimi.