Nowoczesnesposoby izolacji w budownictwie.

Główny etap budowy domu kończy się położeniem dachu. Co za tym idzie, dodatkowo i izolacja dachu przed wpływem przeróżnychelementów atmosferycznych. Są dwa warianty izolacji: przez położenie wełny mineralnej tuż przy poddaszu ewentualniepoprzeznatrysk pianki poliurentanowej.

Pianka budowlana

Autor: Porotherm
Źródło: Porotherm
Ta nowoczesna metoda izolacji cieplnej nie jest jeszcze popularna w Polsce na tyle prawidłowo, aby każdy mógł ją polecić. zawiera jednak zdumiewające właściwości termoizolacyjne jak również hydroizolacyjne. Natrysk pianki poliurentanowej tworzy się z dwóch płynnychskładników: poliolu i dodatkowo izocyjanianu – . Oba czynniki są rozgrzewane do rekomendowanej temperatury w specjalistycznym urządzeniu spieniającym, a po pewnym czasie zmieszane ze sobą w tzw. głowicy natryskowej, na sam koniec pod sporym ciśnieniem zostają rozpylone na izolowaną powierzchnię.

Tego rodzaju natrysk może być zastosowany wewnątrz na ścianę czy sufit, oraz hotel w górach na zewnątrz budynków np. na dachach. W sytuacji, kiedy natrysk stosujemy na zewnątrz powinniśmy go zabezpieczyć przed emitowaniem UV. Piankę promuje m.in. to, iż jest nieszkodliwa dla środowiska, ma bardzo dużąodporność i szczelność na elementy chemiczne, pleśń i grzyby i wspaniałą przyczepność do różnego rodzaju podłoży. Co więcej jest łatwa w nanoszeniu, co bez wątpienia ułatwia i przyspiesza robotę. Kolejnymi wartościami jest to, że dzięki piance następuje prędka termorenowacja i hydroizolacja a także to, że piankę można nanosić na stare podłoże bez wcześniejszego likwidowania – więcej na: .

Koszty natrysku to ok. 43 zł/m2 do 52 zł/m2 w zależności od tego którą grubość pianki wybierzemy. W koszt zostaje wliczona zarówno gwarancja na okres 10 lat. Izolacja natryskowa pozwala oszczędzić i znacznie obniżyć koszty utrzymania obiektów na poprawnym poziomie wilgoci i w właściwej temperaturze.

Podsumowując, jest to inwestycja na sporo lat, ponieważ materiał jest niebywale trwały. Wskazane jest aby zastanowić się więc nad tym, czy tradycyjne materiały termoizolacyjne zachowają te same parametry co pianka przez chociaż połowę tego okresu czasu, czy lepiej byłoby postawić na pewność i 100% jakość.