Rodzaje opakowań używanych we współczesnej dystrybucji, skład i najistotniejsze atrybuty tektury falistej.

Obecny handel nie mógłby rozwijać się tak intensywnie bez odpowiednich opakowań. Różne opakowania stosowane są przy większości produktów – spełniają funkcję ochronną, a w niejednym przypadku także dekoracyjną. Do produkcji opakowań wykorzystywane są różnego rodzaju materiały, w zależności od rodzaju towarów i wymagań klientów.

Tektura

Autor: SalTheColourGeek
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz śmielej na ten rynek wchodzą sztuczne tworzywa, będą mieć one spore zalety, ale ich główną wadą jest zanieczyszczanie przyrody. Jednak najbardziej popularna jeśli chodzi o opakowania nadal jest tektura, i nic nie będzie wskazywać na to, aby w najbliższym czasie coś się mogło zmienić. Tektura to najgrubszy materiał papierniczy, o grubości niekiedy do kilku milimetrów.

Wykonuje się ją poprzez sklejenie paru warstw masy, niektórzy producenci dodają do nie także różne wypełniacze i dodatki chemiczne, które zmieniają właściwości tektury. Przeważnie używane są dwa rodzaje tektur, to znaczy lita i falista (kliknij i sprawdź), tektura producent tektury plaster miodu falista ma dużo większą sztywność i przez to przeważnie jest wykorzystywana do wytwarzania opakowań zbiorczych. Z kolei litą tekturę przeważnie używa się do produkcji opakowań o mniejszych gabarytach, na pojedyncze towary.

Jedną z podstawowych cech falistej tektury jest ogromna odporność na rozerwania i rozdarcia. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji, czyli jednej warstwy zupełnie płaskiej i drugiej zrobionej z papieru karbowanego bardzo dobrze ochrania zapakowane w nią towary przed mechanicznymi uszkodzeniami (bochem.com.pl).

Często wykorzystywana jest także w czasie prac remontowych, doskonale ochraniając podłogi, meble i pozostałe elementy w domach i mieszkaniach. Materiał ten produkowany jest w kilku typowych wymiarach – najczęściej producent tektury falistej oferuje ją w rolkach mających określoną szerokość i długość.

Podstawowym odbiorcą tektury falistej jest handel, to tam właśnie jest ona wykorzystywana najczęściej. Ale dość często zaczął z niej korzystać także przemysł remontowy, budowlany oraz transportowy, nie można też zapomnieć o indywidualnych odbiorcach, którzy chętnie wykorzystują zalety tektury w najróżniejszych zastosowaniach.