
Wykonuje się ją poprzez sklejenie paru warstw masy, niektórzy producenci dodają do nie także różne wypełniacze i dodatki chemiczne, które zmieniają właściwości tektury. Przeważnie używane są dwa rodzaje tektur, to znaczy lita i falista (kliknij i sprawdź), tektura producent tektury plaster miodu falista ma dużo większą sztywność i przez to przeważnie jest wykorzystywana do wytwarzania opakowań zbiorczych. Z kolei litą tekturę przeważnie używa się do produkcji opakowań o mniejszych gabarytach, na pojedyncze towary.
Jedną z podstawowych cech falistej tektury jest ogromna odporność na rozerwania i rozdarcia. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji, czyli jednej warstwy zupełnie płaskiej i drugiej zrobionej z papieru karbowanego bardzo dobrze ochrania zapakowane w nią towary przed mechanicznymi uszkodzeniami (bochem.com.pl).
Podstawowym odbiorcą tektury falistej jest handel, to tam właśnie jest ona wykorzystywana najczęściej. Ale dość często zaczął z niej korzystać także przemysł remontowy, budowlany oraz transportowy, nie można też zapomnieć o indywidualnych odbiorcach, którzy chętnie wykorzystują zalety tektury w najróżniejszych zastosowaniach.