
Jeśli zaciekawił Cię przedstawiony zagadnienie, poznaj serwis Termas, gdzie odnajdziesz dodatkowe info. Poszerz swoje wiadomości!
Mowa o ziarnach pochodzenia naturalnego, ich maksymalna średnica, to znaczy uziarnienie waha się w przedziale od 2 do 5 centymetrów. Są też naturalne kruszywa do betonów, nazywamy je materiałem kamiennym. Istnieją w przyrodzie pod postacią luźnych okruchów skalnych grubości do 80 milimetrów. Tego typu kruszywa poddaje się procesom uszlachetnienia, który polega na przesianiu i płukaniu – kruszywa do budowy autostrad.
Mamy także kruszywa w postaci piasku. Jest to kruszywo drobne. Wart wspomnienia też jest żwir, czyli kruszywo grube o wielkości ziarna większej niż 5 milimetrów.Tłuczniem żwirowym określamy kruszywo już grube, jakie można uzyskać w wyniku rozkruszania nadziarna żwiru. Zaś mieszanki wielofrakcyjne, to mieszaniny kruszywa grubszego i drobniejszego. Rozróżniamy mieszanki piaskowo-żwirowe, gdzie ilość ziaren do 5 milimetrów nie powinna przekraczać 60% masy.
Najlepiej stosować je do betonów na spoiwach mineralnych, ale również do nawierzchni kolejowych oraz drogowych. Kończąc trzeba powiedzieć o kruszywach lżejszych naturalnych i sztucznych. Takie kruszywa są często pochodzenia naturalnego, jak na przykładjak dajmy na to pumeks albo lekkie wapienie, lecz także sztucznego, przykładowo keramzyt, żużel spieniony.