Jakimi sposobami starsze osoby mogą zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość.

Osoby starsze wiekiem w Polsce łatwo nie mają, jeżeli nawet przez większość życia ciężko pracowały. Emerytury i renty są w wymiarze często nie pozwalającym na normalną egzystencję, a jeżeli ktoś będzie miał dodatkowo kłopoty zdrowotne, to jego sytuacja może być naprawdę trudna.

technologia - panorama

Autor: Rafael Nepô
Źródło: http://www.flickr.com
ogląd - firma

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Nasze społeczeństwo cały czas się starzeje, dużo młodych osób wyjechało do pracy do pozostałych krajów i nie zamierzają wracać, a w budżecie jest naprawdę mało pieniędzy na świadczenia dla starszych osób. Niestety dla nich oznacza to albo wegetowanie i konieczność ograniczenia wielu rzeczy, albo dorabianie na wszelkie sposoby, tylko związać koniec z końcem. Ale jeżeli się pojawi jakaś nieprzewidziana sytuacja, to nawet kredyt dla seniora nie wystarczy do tego, aby wyjść na prostą (kredyt przeznaczony dla seniora).
W ostatnich latach stała się dostępna nowa możliwość zapewnienia sobie zabezpieczenia finansowego na starość, a mianowicie renta dożywotnia za przekazanie mieszkania (warto zobaczyć na ). Dla wielu starszych osób jest to jedyna możliwość na to, aby sobie zapewnić chociaż trochę normalnego życia, i minimalną choć ochronę na wypadek konieczności leczenia.

Idea takiej renty polega na tym, że po przekroczeniu jakiegoś wieku będzie można przepisać na jedną z instytucji grunt lub mieszkanie, a w zamian aż do końca życia otrzymywać będzie świadczenie w ustalonej wysokości. Wysokość tej renty zależeć będzie od kilku rzeczy, między innymi od wartości przekazywanego lokalu oraz płci i wieku osoby, która występuje z takim wnioskiem.