.

Za pojawianie się uciążliwej dolegliwości jest odpowiedzialna substancja białkowa, która osadzając się na soczewce powoduje, że soczewka staje się większa i traci giętkość, a przez to soczewka ma mniejszą zdolność akomodacji i intensywnego spostrzegania z bliskich odległości. Starczowzroczność objawia się gorszym, nieostrym spostrzeganiem.
Na początku odsuwamy na dalszą odległość gazetę, bądź książkę. Znaki widziane z bardzo bliska stają się rozmazane i niewyraziste. Oczy szybciej się męczą, najczęściej po paru stronicach książki musimy ją przerwać. Wrażeniu przemęczenia nieraz towarzyszą również bóle głowy.
Nie wahaj się – tylko wejdź na oryginalny artykuł, z którego dowiesz się dużo interesujących danych w odniesieniu do tego tematu.
Oznaki te są szczególnie trudne dla osób, które są przymuszone do długotrwałego koncentrowania wzroku na bliskich przedmiotach.
W całości problem eliminuje refrakcyjna wymiana soczewki, czyli zabieg chirurgiczny opierający się na wymianie własnej soczewki na syntetyczną, wieloogniskową. Jednocześnie realna jest korekta istniejących uprzednio defektów wzroku.
Zabieg chirurgiczny w trakcie którego śródooperacyjnie wdraża się narzędzia mikrochirurgiczne do wnętrza gałki ocznej i przez ciąg manipulacji chirurgicznych stara się uzyskać efekt naprawy, lub też wykluczenia stanu chorobowego, to witrektomia. Cena za taki zabieg jest opłatą podstawową, która nie mieści usług dodatkowych związanych z pobytem szpitalnym pacjenta, ponadplanową oceną, także pozostałymi świadczeniami medycznymi- .
Witrektomia to zabieg posiadający na celu usunięcie ciała szklistego.