Mosiądz w odlewnictwie – jakie posiada właściwości i do produkcji jakich wyrobów możemy go zastosować

Mosiądz jest jednym z materiałów wykorzystywanych w odlewnictwie. Jest stopem miedzy i cynku, lecz ich proporcje są nierówne. Cynku jest mniej, a dokładniej ok. 40 %. W stopie mogą mieścić się również dodatki innych metali, takie jak ołów czy aluminium. Temp. topnienia mosiądzu to 1000 stopni C. Jakie ma właściwości i do produkcji jakich wyrobów można go stosować?

Odlewnictwo
Przede wszystkim armaturę, okucia budowlane oraz części maszyn, na przykład wykorzystywanych w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Mosiądz jest odporny na wodę morską, więc można z niego produkować śruby okrętowe, nie bojąc się, iż pokryją się korozją. To bardzo znaczące w przemyśle okrętowym, aby zastosować najlepszej jakości wyroby – klik!.

Odlewy z mosiądzu (Alwro S.A.) są odporniejsze od innych odlewów, w tym na przykład od odlewów z brązu. Większą twardość gwarantuje im zaliczający się w skład stopu cynk. Mosiądz można również poddawać obróbce plastycznej na zimno, co jest nadzwyczaj duże znaczenie podczas produkcji amunicji. Dobrze też dodać, iż mosiądz może być użytkowany do robienia elementów ozdobnych, np. klamek do drzwi, świeczników lub pucharów oraz innych produktów, m.in. okuć obrazów, gdyż w łatwy sposób można go uformować.

Czy szukasz teraz czegoś interesującego? Jeśli tak, to zerknij na witrynę (https://grupapartner.pl/kompleksowy-serwis-ukladu-napedowego.html), która na pewno okaże Ci się ekscytująca. Odnosi się ona do podobnej problematyki.

Jakie jeszcze atuty odróżniają przedstawiane tworzywo? Może być poddawane nawet dużym obciążeniom, niewymagane są skomplikowane działania konserwacyjne, albowiem mosiądz nie robi problemów w otrzymaniu, jak również nadaje się do recyklingu.

Mosiądz dostarczany jest do zakładów w postaci prętów lub drutów, jakie potem poddaje się procesowi odlewania, na początek jednak przygotowując odpowiednią formę odlewniczą. Na koniec należy zaznaczyć, że wyróżnia się wiele typów mosiądzu, zależnie od konkretnego składu stopu. Mogą być np. stopy dwuskładnikowe, z dodatkiem ołowiu czy specjalne, zawierające inne pierwiastki, na przykład tak jak nadmieniono na wstępie – aluminium.

Jeżeli ciekawi cię zagadnienie, którym jest odlewnictwo, powinieneś również zapoznać się z innymi tworzywami, które można stosować do wykonywania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi walorami, więc dobrze jest zebrać dane o każdym z nich, by dobierać odpowiednie tworzywo do celu, jaki mamy na względzie.