Na co zwracać uwagę przy planowaniu inwestycji budowlanej

Budowa budynku jest trudnym przedsięwzięciem. Decydując się na taką inwestycję powinniśmy liczyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Nie da się niestety przewidzieć wszystkiego, bez względu na to czy będzie to budowa duża czy tylko restaurujemy już istniejący obiekt, zawsze może się przydarzyć coś, czego nie założyliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Słynna jest rzetelność brygad budowlanych, stąd warto dobrze rozważyć warunki umowy z budowlańcami tak, by nasze wydatki nie okazały się nadmiernie duże. Najlepszym wyborem może być wynajęcie dużej, sprawdzonej firmy. Choć wiadomo że zwykle takie firmy (idź do mojej strony) mają wyższe ceny, warto tą sprawę przemyśleć, bowiem podejrzanie mała cena może być oznaką komplikacji takich, jak choćby ukryte dodatkowe opłaty za zużycie urządzeń. Niska cena może również znaczyć konieczność wynajęcia przez naszego wykonawcę podwykonawcy oferującego na przykład mini dźwigi, jakimi nasza brygada nie dysponuje. Słowem, planując roboty budowlane nie można kierować się wyłącznie przyciągającą ceną. Dobrym przykładem tego iż opłata nie jest wystarczającą przesłanką w wyborach dotyczących podobnych inwestycji są tak znaczne prace jak wywóz gruzu grudziądz dróg ekspresowych. Na mocy przepisów o postępowaniu przetargowymi dla zlecającego najważniejsze znaczenie ma cena – im będzie ona niższa tym oferta lepsza. Nacisk na obniżenie wydatków za wszelką cenę paradoksalnie podwyższa koszta, bo nierzadko się zdarza że nie dotrzymywane bywają umówione terminy, a to powoduje ponadplanowe koszty. Wiadomo bowiem, iż jeżeli dana jednostka sobie nie poradziła, to jej następczyni będzie miała mocne argumenty na podniesienia opłat za realizację zadania.

Dlatego – przed podjęciem jakichkolwiek decyzji – watro zorientować się, czy realizator za atrakcyjnie niższą opłatę będzie w stanie rzeczywiście wykonać pracę którą mu zlecimy. O wiele łatwiejszą sytuację mamy wtedy, gdy praca jaką mamy do zrealizowania jest drobna i okazjonalna. Wtedy wystarczy zwrócić się wprost do jednostki oferującej mini dźwigi (ciekawa historia) pod wynajem. Warto też przy planowaniu budżetu przedsięwzięcia z góry przewidzieć, że koszty będą większe od planowanych (o około 10 %).