W jaki sposób matematyka, czyli królowa wszystkich nauk znajduje w dzisiejszych czasach całkiem nowe zastosowania

Już w starożytnych księgach napisano, że świat został stworzony według miary, wagi, a również liczby. W dalszych rozważaniach najistotniejsza będzie ta liczba, ponieważ, jeśli dobrze się zastanowimy, to szybko dojdziemy do przekonania, że wiele dziedzin naszego życia jest opisanych właśnie za pomocą liczb. I w jakimkolwiek przypadku nie chodzi tutaj jedynie o sposób zapisu cen na artykułach wyłożonych na półkach w sklepach wielkopowierzchniowych, lecz również o bardziej skomplikowane i znane najprawdopodobniej tylko wtajemniczonym terminy, takie jak np. szybkie prototypowanie.

model 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczone wyżej określenie odnosi się do projektowania modeli 3D. Aby w ogóle powstały, wprzódy musi zostać stworzony plan. Ten projekt tworzy się za pomocą specjalistycznych programów komputerowych i dopiero potem powstaje prototyp. Dalsze jego losy są uzależnione od tego, co mają do przekazania pomysłodawcy. Jeżeli ten model spełnia normy wyznaczone przez inżynierów, to można przystąpić do tworzenia gotowego produktu. Natomiast w przeciwnym przypadku trzeba powtórzyć próbę i postępować tak aż do momentu, gdy efekt poczynań będzie satysfakcjonujący. Jak już nadmieniliśmy na początku, matematyka oraz arytmetyka odgrywają w procesie prototypowania najważniejszą rolę, a bez wyliczeń stworzenie modelu graniczyłoby z cudem.
Pojęcie szybkie prototypowanie jest określeniem, by tak powiedzieć, złożonym, bo odnosi się do paru metod, którymi można osiągnąć określony efekt. Istnieje bowiem przynajmniej parę najbardziej rozpowszechnionych metod, dzięki którym powstają wspomniane prototypy, czyli np.

Intryguje Cię ta problematyka? Kliknij ten link i przeczytaj, jak podszedł do tego zagadnienia inny redaktor w treści (http://www.robak.konin.pl/oferta) swojego postu!

selektywne spiekanie laserem albo stereolitografia. Każda z nich znajduje swoje zastosowanie w różnorakich branżach przemysłu, od tej samochodowej poczynając, a na tej medycznej kończąc (tutaj więcej informacji: .

druk 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z metod Rapid Prototyping ma tak swoje wady, jak i zalety, a dużo zależy od tego, co konkretnie ma zostać wytworzone, z jakiego prefabrykatu i gdzie gotowy wyrób znajdzie swoje zastosowanie.
W porównaniu z pozostałymi, czyli tymi tradycyjnymi metodami wytwarzania modeli, szybkie prototypowanie jest przełomowym rozwiązaniem. Prototypy powstają nie dzięki szlifowaniu danego materiału, ale dzięki odwrotnemu procesowi. Stąd procesowi technologicznemu musi towarzyszyć precyzja możliwa do osiągnięcia tylko dzięki obliczeniom matematycznym. A odbiorcom gotowego towaru zależy przecież na tym, aby taki artykuł spełniał ich wymagania – we współczesnych czasach liczy się bowiem profesjonalizm, a fuszerką nikt nie jest już zainteresowany.