Porady kulinarne w internecie

Autor: Sashertootie
Nie masz idei na pyszny obiad bądź przekąskę? Twoi najbliżsi przejedli się już ogólnym menu? To okazja, by poszukać dobrych przepisów.

Nowe technologie powodują, że odszukanie recepty na cudowne jedzenie (zobacz sweet-home) zajmie tobie zaledwie chwilę. Poza tym recepturę na ciasteczka owsiane czy na pyszną karkówkę z pieca otrzymasz za darmo. Czasy, kiedy trzeba było zapłacić kilkadziesiąt złotych za grubą książkę kucharską dawno odeszły w niepamięć. Masz do dyspozycji gigantyczną bezpłatną paczkę przepisów kuchennych – sieć internetową.

W cyberprzestrzeni działa wiele witryn z poradami kuchennymi. Znajdziesz tu całe portale, dedykowane różnorakim rodzajom kuchni – np. polskiej, amerykańskiej, molekularnej, średniowiecznej. Rozmaitość potraw jest ogromna – będą tam zarazem przepisy, jak przyrządzić smakowite lody orzechowe, jak i przepis na polędwiczki wieprzowe (więcej info). Receptury tam opublikowane są w przeważającej części warte użycia. Niektóre witryny do każdego przepisu dodają nawet filmik, na którym kucharz gotuje potrawę. To sprawia, że będzie tobie prościej zrozumieć sposób jej przyrządzania, naśladując krok po kroku poczynania fachowca.

Bez wątpienia kiedyś zetknąłeś się z pamiętnikami cyfrowymi, nazywanymi zwyczajnie blogami. W sieci działa mnóstwo blogów, na których właściciele dzielą się swoimi pomysłami gastronomicznymi. Wiele z nich to videoblogi, regularne serie wideo z instrukcjami, jak przyrządzić dane danie.

Receptury nagrane w formie wideo znajdują się także na popularnym serwisie YouTube.com. Ich oglądalność jest określona liczbą wyświetleń – klipy z czołówki (głównie zagraniczne) posiadają po kilka milionów wyświetleń i całe rzesze stałych widzów. Niektóre z nich zawierają receptury przygotowane dla rozrywki – najsłynniejszy taki videoblog to taki, w których grupa kolegów usiłuje wykreować najbardziej tłusty obiad. W ramach relaksu po męczących czarach nad kuchenką dobrze jest obejrzeć choć jedną odsłonę tego zabawnego videobloga.