Owcza skóra parzona, a owcza skóra gotowana – a więc, owca skóra owczej skórze nie taki sam Część 1

Poszukujesz idealnego tkaniny – mięciutkiego, ciepłego a także niezwykle miłego w dotknięciu? Zwróć uwagę na owczą skórę! W kawałku początkowej felietonu zapoznamy się bliżej owczą skórę parzoną

Czółenka Clarks, kolekcja stylizowana na lata 50

Autor: Clarks
Źródło: Clarks
Wełna parzona to nic innego jak owcza skóra poddana obróbce temperaturowej. Zazwyczaj stworzona bywa na konfekcję damską, na tego typu przedmioty jak: płaszczyki, kurteczki, peleryny, poncho. Jest to doskonały tkanina na cykl jesienno-zimowy, jako tak zwana „przejściówka”. Jest możliwość ją także używać, jako tkaninę do sukienek, spódnic, tunik, żakietów, a także garsonek na zimniejsze dni, co tworzy z niej materiał bardzo dobrego gatunku (). Najistotniejszymi jej stylami bywają: miękkość, umiejętność prostego układania się oraz fakt, iż delikatnie się naddaje – dzięki tej rzeczy ostatniemu lepiej dopasowuje się do ciała, jednakże należy nie zapomnieć, o słowie „lekko”, albowiem tak prawdziwie tkanina tego rodzaju bywa dosyć zagęszczony. Powstało dużo barw oraz typów „zamieszań” tych materiałów, więc każda osoba odnajdzie jakąś rzecz dla siebie ().

Wełna gotowana – jej tematyce zajmiemy się w osobnym felietonie, należy jednak wypisać o tego typu rzeczy kilka najważniejszych przedmiotów. W czasie obróbki termicznej wełna (zobacz hurtownia wełny parzonej lana cotta) ta poddaje się skurczeniu (w obrębie 20-30%) przez co bywa bardzo ścieśniona, oraz o wiele bardziej ciepła. Odporność na brud to kolejnynastępny jej zaleta.

Zaciekawiony? Chcesz wiedzieć więcej? Odczytaj następny felieton o tytule: „Wełna parzona, kontra owcza skóra gotowana – czyli, wełna owczej skórze nie równa Część 2”, a nie pożałujesz własnego czasu! Kto może wiedzieć, może skieruje to twoja osobistą uwagę na te wspaniałe materiały?