Prezbiopia jako stan, który nadwyręża zdolność dobrego widzenia

Prezbiopia to stan, jaki manifestuje się osłabieniem możliwości odpowiedniego widzenia przedmiotów dalekich, również bliskich. W szczególności uwidacznia się to przy zauważaniu rzeczy z niewielkiej odległości

.

Zaczynają się problemy z odczytywaniem, szyciem, używania telefonu komórkowego, bądź wykonywaniem pracy przy komputerze. Jest to normalny proces, który dotyka spory odsetek ludzi, na ogół po czterdziestym roku życia, lecz granica wieku jest dzisiaj coraz to niższa.

Okulary, wzrok

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Za pojawianie się uciążliwej dolegliwości jest odpowiedzialna substancja białkowa, która osadzając się na soczewce powoduje, że soczewka staje się większa i traci giętkość, a przez to soczewka ma mniejszą zdolność akomodacji i intensywnego spostrzegania z bliskich odległości. Starczowzroczność objawia się gorszym, nieostrym spostrzeganiem.

Na początku odsuwamy na dalszą odległość gazetę, bądź książkę. Znaki widziane z bardzo bliska stają się rozmazane i niewyraziste. Oczy szybciej się męczą, najczęściej po paru stronicach książki musimy ją przerwać. Wrażeniu przemęczenia nieraz towarzyszą również bóle głowy. Oznaki te są szczególnie trudne dla osób, które są przymuszone do długotrwałego koncentrowania wzroku na bliskich przedmiotach.

W całości problem eliminuje refrakcyjna wymiana soczewki, czyli zabieg chirurgiczny opierający się na wymianie własnej soczewki na syntetyczną, wieloogniskową. Jednocześnie realna jest korekta istniejących uprzednio defektów wzroku.

Zabieg chirurgiczny w trakcie którego śródooperacyjnie wdraża się narzędzia mikrochirurgiczne do wnętrza gałki ocznej i przez ciąg manipulacji chirurgicznych stara się uzyskać efekt naprawy, lub też wykluczenia stanu chorobowego, to witrektomia. Cena za taki zabieg jest opłatą podstawową, która nie mieści usług dodatkowych związanych z pobytem szpitalnym pacjenta, ponadplanową oceną, także pozostałymi świadczeniami medycznymi- .

Witrektomia to zabieg posiadający na celu usunięcie ciała szklistego.

W oparciu przede wszystkim o tę czynność chirurgiczną dokonuje się nieodzownych napraw w chorym oku. Witrektomia to nierzadko zabieg ostatniej okazji na poprawienie spostrzegania a w wielu chorobach to wyłączna efektywna strategia lecznicza.