Jak w sposób nie stanowiący zagrożenia przeprowadzać roboty o charakterze rozbiórkowym?

Najczęściej remont mocno zaniedbanego budynku jest zwyczajnie zbyt drogi. Rozsądniej więc jest taki budynek rozebrać niż przeprowadzać jego niezwykle kosztowny remont. Jak wykonać to bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym w naszym kraju?

rozbiórka starego budynku

Autor: Tony Hisgett
Źródło: http://www.flickr.com
Roboty rozbiórkowe, które będą dotyczyły budynków, których powstawanie nie wymagało pozyskania zezwolenia mogą być rozebrane bez konieczności dodatkowego zezwolenia. Nie należy też wcześniej zgłosić zamiaru ich pozbycia się. Zgłoszenia są niezbędne roboty rozbiórkowe, które będą robione w budynkach o wysokości , która nie przekracza ośmiu metrów, w przypadku rozbiórki budynków wyższych trzeba otrzymać zezwolenie. Na ogół prace rozbiórkowe będą dotyczyły właśnie dość starych budynków z drewna – zobacz tu. W przypadku budynków murowanych, a zwłaszcza przeznaczonych dla wielu rodzin bloków wybudowanych z wielkiej płyty (zobacz: płyty poliestrowe) rozbiórka się nie sprawdza. Taki budynek będzie musiał zostać zburzony. Wykonywanie tego rodzaju prac jest dość trudne, tak więc burzenie budynków najrozsądniej jest powierzyć posiadającej odpowiednie kwalifikacje firmie, która zajmie się nie tylko pracami związanymi właśnie z tego typu zadaniem, ale również zatroszczy się o bezpieczeństwo. Burzenie budynków musi zostać tak przeprowadzone, aby nie zagrażało położonym nieopodal budynkom, ale także mieszkańcom w okolicy i pozostałym osobom, które będą znajdowały się w pobliżu.

profesjonalna rozbiórka budynku

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Zniszczenie budynków można wykonać kilkoma metodami. Wybór tej odpowiedniej metody będzie uzależniony między innymi od typu materiałów użytych do jego wybudowania. Inne metody wykorzystuje się burząc budynek jaki został całkowicie wykonany z cegły, a zupełnie inne mogą być zastosowane, kiedy konstrukcja wyburzanego budynku została wykonana z żelbetonu. Czasami do wykonania prac wyburzeniowych wykorzystuje się materiały wybuchowe – . Metoda ta raczej nierzadko jest wykorzystywana do burzenia domów jednorodzinnych. Prace z użyciem materiałów wybuchowych wykonywane są ekspresowo, bezwzględnie muszą być jednakże realizowane przez wyspecjalizowaną w tego typu pracach firmę. Nie zapominajmy, że również prace przy rozbiórce budynku muszą być przeprowadzane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Czasem też ich przeprowadzanie warto zlecić wyspecjalizowanej w tego typu pracach firmie. Sporo będzie zależało od nastawienia do tego rodzaju zadania, jak i również zdobycia określonego typu pozwoleń. Można jest wcześniej zainteresować się tym zagadnieniem, by można było dojść do określonych wniosków, które wpłyną na podejmowane przez nas decyzje.