Marketing relacji – zainwestuj w swoją firmę

Wielki biznes rządzi się na swój sposób. Żeby odnosić sukcesy, trzeba nauczyć się, jak działać. W każdym biznesie chodzi w rzeczy samej o to, by robić na nim fortunę. Dlatego należy wszelkimi możliwymi kanałami docierać do kolejnych klientów. To właśnie oni są naszą siłą napędową.

Mocne wejście Twojej firmy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Niezwykle ważne jest, aby ciągle obserwować wahające się trendy na rynku oraz od razu działać. Jest wiele sposobów na to, aby zdobyć klienta. Ale o wiele ważniejsze jest to, by jakimś sposobem go zatrzymać. A to nie zawsze się udaje. Na szczęście, specjaliści stworzyli marketing (polecamy seo) relacji (czytaj więcej), zagadnienie, które od dawna działa w handlu.

Marketing relacyjny polega na nawiązywaniu i utrzymywaniu stałych relacji z nabywcą. Z tym, że nie chodzi tutaj o sympatycznych asystentów sprzedaży, którzy bawią nas ciekawą rozmową, mając nadzieję, że następnym razem wpadniemy znów na tego typu pogawędkę, a korzystając z okazji kupimy sobie coś nowego. Ten typ marketingu skupia się bardziej na usługach, które oferujemy klientom. Na podstawie tej wiedzy powstał program lojalnościowy (programylojalnosciowe.pl).

Jest to jedna z prób zatrzymania klienta na dłużej. Jeśli się nad tym dłużej zadumamy, to prawie każda sieć sklepów ma dokładnie coś takiego. A jeżeli zaglądniemy do naszej portmonetki, zauważymy, że trzymamy tam co najmniej kilka kart stałego klienta. To właśnie przykład takiego programu. Dostając tego typu kartę, od razu jesteśmy informowani, że każdy zakup to jakiś konkretny bonus- punkt, albo kolejna promocja. Tym sposobem dostajemy sygnał, że robiąc zakupy w tym miejscu jesteśmy w stanie oszczędzić. Chcemy przychodzić tutaj, ponieważ to się nam opłaca. Rzecz jasna, to się stanie w bliżej nieokreślonej przyszłości, ponieważ te zniżki należy wcześniej nazbierać, aczkolwiek obietnica jest godna uwagi.

Marketing relacyjny oraz wszelkie programy lojalnościowe odnoszą sukces na całym świecie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Lubimy być nagradzani. A jeżeli możemy na tym rzeczywiście skorzystać, to czemu nie. Kolejna karta w naszym portfelu nie będzie nam przeszkadzać.