Techniki nadrukowywania na konfekcji

T-shirty z inskrypcjami już od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia stanowią doskonałe medium służące wyrażaniu własnych myśli jak też opinii. Od owego czasu technologie umożliwiające nadruki na koszulkach albo materiałach nadzwyczaj się rozwinęły.

Poniżej opiszemy najnowsze jak też najpopularniejsze sposoby nanoszenie nadruków na tkaniny.

t-shirt

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk – najdawniejsza metoda zdobienia konfekcji czerpiąca z tak zwanego malowania przy pomocy szablonu, które było znane już w zamierzchłych Chinach i Japonii. Dzięki owej technice graficznej możemy wykonywać wielobarwne nadruki na syntetyku, tkaninie a także papierze. Tego typu drukowania potrzebna będzie maszyna do sitodruku. Metoda owa polega na przenoszeniu wzorka przy pomocy matrycy przypominającej siatkę. W punktach otworów przeciska się farbkę, a później przenosi ją na materiał.

Technika powielania obrazu metodą sitodruku (prócz szablonów, jest najprostszym sposobem na rozprzestrzenienie plam barwy na półprodukcie o płaskiej nawierzchni.

Wyróżnia się ona wysoką rozdzielczością, zupełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem skomplikowanych wzorków, dużą szybkością drukowania a także ogromnie wyraźnymi i nasyconymi odcieniami. Mało tego jest to wodoodporna, interesująca cenowo, odporna na czynniki atmosferyczne oraz opłacalna w dużych nakładach metoda nadrukowywania, która posiada znaczną wytrzymałość mechaniczną (zobacz tutaj). Nastręcza jednakże konieczności przygotowania sita jak też jest nieintratna dla niskich nakładów.

Termonadruk – technologia realizowania nadrukowywania, jaka polega na cieplnym wgrzaniu w wybrany materiał wcześniej przygotowanej grafiki pokrytej klejem. Kształty nanosi się za pomocą szablonów albo przyrządów służących do masowego powielania. Termonadruk stanowi dość prosty w przygotowaniu sposób nadrukowywania na tekstyliach, umożliwiający dokonanie małej ilości kopii oraz zupełne krycie barwą. Napisy wykonane tą techniką charakteryzują się dużą, fotograficzną jakością, a także dużą odpornością. Termodruk jest dochodowy przy średnich albo dużych nakładach oraz często stosuje się go w przemyśle marketingowym. Tego typu technologię stosujemy wtenczas, kiedy niewykonalny jest maszyny sitodrukowe ze względu na układ przedmiotu (np. czapka).