Od chwili odkrycia napędu na parę w 1782 roku możemy spokojnie stwierdzić iż nastała współczesność, a z całą pewnością że bardzo przyśpieszyliśmy rozwój techniczny. Nawiasem mówiąc ostatnie dwudziestolecie XVIII w. jak też następne stulecie to bezprecedensowy czas w sferze nauki i technologii. To wtenczas wypracowane założenia są podstawą dzisiejszego świata takiego jaki zna homo sapiens współczesny. Najbardziej skok ten uwidocznił się w rolnictwie i w przemyśle wydobywczym, a również w transporcie.

Źródło: http://www.flickr.com
Wynalazek ten i jego spadkobiercy poza pozytywnymi stronami takimi jak wzrost skuteczności niestety niosły ze sobą też niebezpieczeństwa dotychczas nie spotykane. Przede wszystkim maszyny poruszane napędami bez bezpieczników automatycznie nie mogły się wyłączyć w razie awarii. Wespół z przyspieszeniem technologicznym, miniaturyzacją napędów i obniżeniem kosztów produkowania należało pomyśleć o sposobach ochrony osób obsługujących.
Najlepiej żeby zabezpieczenie to było bezobsługowe. Takimi aparatami są wyłączniki silnikowe.
Poszukujesz użytecznych informacji? To dobrze, ta strona internetowa (blyss.pl/produkty/przyczepy/przyczepy-socjalne) z pewnością Cię zainteresuje, ponieważ są na niej wiele niezwykle ciekawych informacji.
W zależności od zastosowanego typu urządzenia wyłączenie może następować w rozmaitych warunkach, zależnie od dla przykładu temperatury. Wyłączniki silnikowe, posiadają za zadanie przed wszystkim osłonę samego motoru (lampy motocyklowe) przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Tym samym zabezpieczają całe urządzenie także przed pożarem wywołanym spięciem. Wyłączniki silnikowe – mimo swej nazwy – mogą także wprawić w ruch napęd. Źródło: .

Źródło: Honda
Następnym zabezpieczeniem jakie jest zazwyczaj stosowane w różnego rodzaju urządzeniach jest wyłącznik awaryjny maszyny uruchamiany przez osobę obsługującą. W warsztatach pracy by ograniczyć liczę wypadków podczas pracy zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z prasami profesjonalnymi, piecami itp., w ich obudowie montuje się wyłączniki krańcowe. W przypadku niebezpieczeństwa zależnie od typu wyłącznika krańcowego przekręca się dźwignię albo wciska przycisk i maszyna stopuje. Najogólniej powiedziawszy wyłączniki krańcowe wykorzystuje się we wszystkich urządzeniach posiadających ruchome elementy robocze. Jak łatwo się domyślić wyłączniki krańcowe używane są nie tylko w przemyśle i fabrykacji, ale również w domach. Przykładem może tutaj być wyłącznik ochronny stosowany w domowych kosiarkach albo robotach kuchennych. Zobacz też inne informacje na stronie .
Źródło: www.elektro-pol.com.pl