Aktywizacja młodzieży do pracy na rzecz środowiska – akcje utylizacji elektrośmieci.

Od czasu ekspansywnego rozwoju nowoczesnych technologii stało się jasne, iż zaczęliśmy wytwarzać nowy rodzaj wyeksploatowanych materiałów. I gdy w pierwszych latach trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to obecnie wraz z końcem okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj przydatność do użytku.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od kilku lat jesteśmy w stanie zaobserwować akcje społecznościowe uświadamiające populację, że ten typ śmieci trzeba utylizować. Powodem takiego działania było pojawianie się w wielu miejscach „dzikich” wysypisk elektrośmieci, które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wylewające się z nich substancje oraz wchodzące w skład pierwiastki powodowały skażenia gleby i wody. Wpierw wystarczający był sam wywóz śmieci na oficjalne składowiska, jednak szybko zostały one przepełnione (). Wraz z upływem czasu, gdy zaświtała możliwość przetwarzania odpadów sensownym rozwiązaniem stał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego pozwoliła danie kolejnego życia sprzętom, które nie nadawały się już do użytku (). Przecież każde urządzenie elektroniczne jest efektem końcowym połączenia wielu podzespołów.

Sprawdź, czy następny link (http://logicpower.pl/) jest tym, czego teraz szukasz. Na pewno bardzo pomoże Ci w Twym projekcie, który obecnie przygotowujesz. Sprawdź, naprawdę nie pożałujesz!

Po zakończeniu użytkowania część składników jest do wyrzucenia, jednak duża liczba zazwyczaj nadaje się do dalszego wykorzystania. Stąd właśnie ogromne zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Kolejna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do domowego kosza łamiemy prawo według rozporządzenia o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. By ułatwić mieszkańcom prawne działania, większość gmin pozwala na bezpłatny odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie opisujemy, czym są elektrośmieci. Dzielą się one na kilka rodzajów. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również szpitale zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna wiadomość dla firm – recyklingowi podlegają również narzędzia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do posiłków.

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Miejmy więc na względzie powagę recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to otaczające nas środowisko, nasze portfele, a także pozwala odzyskiwać podzespoły z rzeczy, które nikomu nie będą już potrzebne.