Sposoby zabezpieczenia rozpoznawalności firmy i oferowanych produktów

Wysoka rozpoznawalność produktu to konieczność. Bez niej sukces będzie krótkotrwały albo w ogóle nieosiągalny. W nadmiarze przypominających siebie ofert, zachodzi konieczność wyróżnienia naszego. Po prawdzie, najlepszym sposobem uzyskania wysokiej zapamiętywalności jest stworzenie chwytliwego logotypu, interesującego opakowania i jedynego w swoim rodzaju kształtu produktu. Kiedy już nasz produkt osiągnie triumf, można go odsprzedać lub licencjonować innemu zainteresowanemu, wraz z symbolem produktu czy patentem.

prawa autorskie

Autor: EnergieAgentur.NRW
Źródło: http://www.flickr.com

Prawa autorskie w Internecie są bardzo często łamane. W przypadku, gdy naszą najważniejszą przestrzenią działania jest Internet, bardzo ciężko jest ochronić się przed kradzieżą własnej twórczości. Niestety, prawa autorskie w Internecie (JWP) są wyjątkowo słabo zabezpieczane. Każda praca tam zamieszczona bardzo szybko może być powielona oraz użyta bez zgody autora. Bardzo łatwo jest zachować wyświetlaną zawartość ekranu. Więc najlepszym zabezpieczeniem jest znak wodny, utrwalony na pracy przez jej twórcę.

Oprócz opakowania graficznego, na rozpoznawalność produktu składa się również wzór przemysłowy (wzór przemysłowy). Jest to zewnętrzna postać produktu, wyjątkowy kształt o oryginalnych liniach i konturach. W celu jego zgłoszenia trzeba udać się do odpowiedniego urzędu. Jeśli przedmiot stanie się wielkim triumfem, to opatentowany wzór przemysłowy stanie się bardzo dobrym zabezpieczeniem przed kradzieżą, albo możliwością na szybki zysk poprzez jego sprzedaż.

Następnym ważnym elementem rozpoznawalności marki jest znak towarowy. Może nim być wyraz, dowolny ciąg liter i cyfr, graficzny zapis, symbol. Taki logotyp oraz jego różne opcje kolorystyczne jest możliwość zgłosić w odpowiednim urzędzie. Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem oznaczenia od innego producenta, własna wycena znaku towarowego (jwp.pl/uslugi/znaki-towarowe/) jest dobrym sposobem określenia jego rozpoznawalności.

przyklad znaku towarowego

Autor: Christopher Tran
Źródło: http://www.flickr.com

Nasz logotyp lub znak towarowy to nie jest oczywista rzecz. W celu ich zaprojektowania zatrudniamy często grupy ludzi, specjalistów, grafików.

To zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? Kliknij odnośnik do źródła, a poznasz dane na omawiany wątek, który z pewnością Cię zaciekawią.

Taki znak najlepiej gdyby był poprzedzony sondą rynku. Jego różne koncepcje powinny być zbadane wśród grupy docelowej odbiorców. Gdy wszystko jest przygotowane, trzeba podjąć właściwe kroki, które zapewnią nam wszelkie prawa majątkowe do projektu. Wycena znaku towarowego jest działającym sposobem na oszacowanie wartości produktu.