Złożenie deklaracji pit

Dziś każda sytuacja związana z dochodami powinna być właściwie rozliczona. Jest to związane z tym, że dochody wpływają z różnych źródeł mamy obowiązek rozliczyć się przez konkretny pit. Skarbówka stworzyła możliwości rozliczenia, albo przez Internet, w budynku samego Urzędu lub drogą pocztową.

Kalkulator

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
Ale zanim dojdzie do wypełnienia naszego zeznania rocznego musimy wiedzieć, który pit wypełnić. Ci, którzy doprowadzili do odpłatnego zbycia czy to papierów wartościowych czy też w związku ze sprzedażą krótką – pożyczonych papierów wartościowych, muszą wypełnić pit 38 Jednak pit ten musi zostać złożony również w momencie, kiedy objęliśmy udziały w konkretnych spółkach, co jest jasno określone w broszurze dotyczącej PIT-u 38. Pit ten powinien też być wypełniony, jeśli otrzymaliśmy coś takiego jak PIT-8C. Warto też przypomnieć, że małżonkowie powinni oddzielnie wypełnić pit tego typu.

Rozliczenie przez Internet, tzw. e-PITy.Gdy brak nam na każdą rzecz czasu i zawsze obawiamy się, że poniesiemy karę za zbyt późne np. rozliczenie się ze Skarbówką jest na to rada. Wystarczy usiąść do komputera, nawet późną nocą i wypełnić przez program pit (program do rozliczania pit). To genialne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych osób, jak też dla tych, którzy nie chcą czekać w kolejce. Nim przystąpimy do wypełnienia deklaracji

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

drogą internetową musimy zapoznać się z informacjami, jakie podane są w instrukcji. Istotne jest, żebyśmy mieli zaktualizowaną wtyczkę i można przystąpić do ogarniania e-deklaracji. Jeżeli mimo przeczytanej instrukcji wciąż będziemy mieli pewne wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy jest w systemie deklaracji elektronicznych.

Pierwsze wypełnianie PIT-u elektronicznie może wywołać pewne obawy, ale z każdym następnym rokiem przyzwyczaimy się do tego sposobu i zaczniemy się zastanawiać jak to możliwe, że wcześniej nie korzystaliśmy z tej opcji? Wiadomo, że zawsze znajdą się takie osoby, które nie przerzucą się ze zwykłego składania PIT-ów. Z tego powodu w Urzędach Skarbowych chwilę przed terminem ostatecznym złożenia deklaracji tłoczą się tłumy ludzi. Oczywiście pośród tych ludzi znajdą się też Ci, którzy w wyniku sytuacji losowych nie dali rady wcześniej deklaracji złożyć, jak i Ci, którzy nie mogli wypełnić e-deklaracji.

Jeżeli wykorzystana w tym artykule narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu pozycjonowanie inne tego typu wpisy – one dotyczą analogicznej problematyki.

Ale niestety duża grupa to, te osoby, które mogły usiąść przy komputerze, ale mieli jakieś irracjonalne obawy, że taki system się nie sprawdzi.